The impact of the third-party states on the dynamics and management of the Turkish-Russian conflicts (1917-2015) (A subsystemic case study on balance of threat)
Üçüncü-taraf devletlerin Türk-Rus uyuşmazlıklarının dinamiklerine ve yönetimine etkisi (1917-2015) (Tehdit dengesi üzerine alt sistemsel vaka çalışması)
- Tez No: 649772
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 613
Özet
Bu çalışma, üçüncü taraf devletlerin 1917-2015 yılları arasındaki Türk-Rus uyuşmazlıklarının dinamikleri ve yönetimi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Hipotezleri güç dengesi teorisi merceğinden alt sistem çerçevesinde test etmek için tek vaka çalışması yöntemi kullanılmıştır. Tehdit dengesi teorisi, alt sistemdeki büyük güç dengelemesi ile daha küçük gücün davranışından oluşan üç taraflı ilişkiyi incelemek amacıyla değiştirildi. Alt sistemin üyelik kompozisyonu, farklı alt sistemsel mekansal boyutların uyuşmazlık dinamikleri üzerindeki etkisini karşılaştırmak ve etkileşim modelini tanımlamak için kavramsallaştırılmıştır. Türkiye'nin dış politika davranışına ilişkin geleneksel kavramlar, uluslararası ilişkiler literatüründe karışıklığı önlemek ve bu kavramların açıklayıcı gücünü daha da geliştirmek için yeniden düşünülmüştür. Araştırma, Türkiye ve Rusya'nın diğer güçlerle olan bireysel ilişkilerinin birbirlerine yönelik dış politika hedeflerini, sistem düzeyindeki büyük güç dengelemesinin alt sisteme yansıması şeklinde, etkilediği sonucuna varıyor. Karadeniz alt sisteminin benzer üyelik kompozisyonları yapısal değiştiricilerin ve ilişkisel değişkenlerin daha belirleyici davranış yönleri sağlaması şartıyla benzer uyuşmazlık dinamikleri üretmektedir. Türk-Rus uyuşmazlıklarının merkezi ve yerinden yönetimi, sıklıkla yapısal değiştiriciler ve ilişkisel değişkenler tarafından anlamlandırılan alt sistem üyelik kompozisyonunca üretilen dinamikler çerçevesinde Türk-Rus karşılıklı tehdit algısı düzeyine göre şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the third-party states on the dynamics and management of the Turkish-Russian conflicts between 1917 and 2015. A single case study method was used to test the hypotheses within a subsystemic framework through the lenses of the theory of balance of threat. The theory of balance of threat was modified as to examine tripartite relation in the subsystem consists of the great power balancing and the behavior of the lesser power. The membership composition of the subsystem was conceptualized to compare the impact of different subsystemic spatial dimensions on conflict dynamics and to define patterns of interaction in the subsystem. The traditional concepts of the foreign policy behavior of Turkey were reconceptualized to prevent confusion in the international relations literature and to develop further the explanatory power of these concepts. The research concludes that the individual relations of Turkey and Russia with other powers influence their respective foreign policy objectives vis-à-vis each other in the form of an extension of the system level great power balancing into the subsystem. Similar membership compositions of the Black Sea Subsystem produce similar dynamics of the conflicts with the proviso that structural modifiers and relational variables provide more determinate directions of behavior. The centralized and decentralized management of the Turkish-Russian conflicts are shaped often by the level of Turkish-Russian mutual threat perception within the framework of the dynamics produced by the subsystem membership composition reinforced with the structural modifiers and relational variables.