Çocuk koruma sistemi kapsamında bakım tedbiri sürecinin nitel analizi
Qualitative analysis of care measure process within the childprotection system
  1. Tez No: 649771
  2. Yazar: GÖKÇE NUR MISIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; çocuk evleri sitelerinde koruma ve bakım altında bulunan ve bakım tedbiri sürecini başından sonuna kadar deneyimleyen çocukların, bu çocuklar hakkında bakım tedbiri almayı uygun gören meslek elemanlarının ve bu çocuklara hizmet sunan psiko-sosyal servis çalışanlarının deneyim ve görüşleri çerçevesinde;“bakım tedbiri”sürecine yönelik bütünsel bir analiz ortaya koymaktır. Bu bağlamda, bakım tedbiri sürecinde var olan eksiklerin ve sorunların ortaya çıkarılması ve sürecin iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulması hedeflenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak katılımcıların sürece yönelik değerlendirmelerini kendi ifadeleriyle dile getirmeleri sağlanmıştır. Ayrıca bu yöntemin araştırmaya zenginlik ve esneklik kattığı değerlendirilmiştir. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmış ve örneklem grubunda çeşitlilik sağlanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede Düzce, Bolu ve Zonguldak illerinde toplam 25 kişiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanmış ve elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle yorumlanmıştır. Veriler analiz edildiğinde; meslek elemanlarının iş hayatı, çocuk koruma politikaları kapsamındaki kanun ve yönetmelikler, korunma gereksinimi içindeki çocukların tespit süreci, sosyal inceleme süreci, karar süreci, hakkında bakım tedbiri alınan çocukların kuruluşa teslimi ve alışma süreci, çocuk evleri sitelerinin şartları, kuralları ve hizmetleri, bu kuruluşlarda kalan çocukların eğitim hayatı, aile ve arkadaşlık ilişkileri, diğer bakım modelleri, bakım tedbirinin kaldırılması süreci ve sonrasıyla ilgili konularda bazı sorunların yaşandığı saptanmıştır. Bu sorunlar, ilgili literatür ve benzer çalışmaların sonuçları dikkate alınarak tartışılmıştır. Son olarak, var olan sorunların çözümüne ve bakım tedbiri sürecinin iyileştirilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to provide a holistic analysis of the care measure process within the framework of opinions of children which living in children's homes under protection and care and experience the care process from beginning to end who professional staffs' that take care measure about these childrens and who psychosocial service workers' that provide support for these childerens. In this context, it is aimed to uncover the deficiencies and problems that exist in the maintenance measure process and to present suggestions for improving the process. In the study, qualitative research method was used to enable participants to express their assessments of the process in their own words. In addition, it has been evaluated that this method adds richness and flexibility to the research. Purposive sampling method was used in the study and diversity was tried to be provided in the sample group. In this context ; in-depth interviews were conducted with a total of 25 people in the provinces of Duzce, Bolu and Zonguldak. Within the scope of the research data were collected using the semi-structured interview form prepared and the data obtained were interpreted by content analysis technique. When the data are analyzed; It has been determined that there are different problems topics of: business life of professional staff, laws and regulations within the scope of child protection policies, the process of identifying children needing protection, social review process, decision process, delivery and adaptation process to organization of children who have been taken care measures, conditions, rules and services of children's homes sites, educational life with family and friendship relationships of the children staying in these organizations, other care models, the process of removing the care measure and after. These problems have been discussed taking into account of the relevant literature and similar studies results. Finally, recommendations have been given for solving existing problems and improving the maintenance measure process.