Konya - Selçuklu ilçesinde ikamet eden kişilerin rekreasyon alanına katılım engelleri
Barriers to participation in recreation areas for those who have lived in Konya Selçuklu
- Tez No: 649776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM BOYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma ile Konya-Selçuklu ilçesinde yaşayan kişilerin rekreasyon alanlarına katılımlarını engelleyen sebeplerin neler olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Konya ili oluştururken örneklem grubunu Konya ili Selçuklu ilçesinde yaşayan 286 kadın, 406 erkek katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada Gümüş (2016) tarafından hazırlanan 'Rekreasyon Alanı Katılım Engeli Ölçeği' kullanılmıştır. Ölçekte toplamda 17 madde bulunmaktadır. Likert tipinde geliştirilen ölçekte beş alt boyut bulunmaktadır. Ölçekteki alt boyutlar güvenlik engeli, zaman engeli, arkadaş engeli, spor engeli ve bireysel engeldir. Ölçümlerin tanımlayıcı istatistikleri bir sosyal bilimler alanında kullanılan bir istatistik programı ile geliştirilmiş, homojenlik ve varyansları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the facts that prevent inhabitants living in Konya from participating in recreation areas. While the universe of the study is constituted by Konya province, the sample group consists of 286 women and 406 men living in Selçuklu district of Konya. The 'Recreation Area Participation Barrier Scale' prepared by Gümüş (2016) was used in the study. There are 17 items in total in the scale. The scale developed in Likert type has five sub-dimensions. The sub-dimensions in the scale are security barrier, time barrier, friend barrier, sports barrier and individual barrier. Descriptive statistics of the measurements were made with a statistic program used in social sciences field, homogeneity and variances were tested.