Hastanelerde muhasebe bilgi sisteminin muhasebe bilgi kalitesi üzerine etkisi: Konya il merkezinde faaliyet gösteren özel hastanelerde bir araştırma
The effect of accounting information systems on the quality of accounting information: A research at private hospitals in Konya
- Tez No: 649785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Muhasebe bilgi sistemleri finansal bilgi kalitesi sorununu çözmek için kullanılacak finansal bilgiyi sağlama yeteneğini belirlemede önemli rol oynayacak bir etkendir. Bu çalışmada, Konya il Merkezinde bulunan özel hastanelerde muhasebe bilgi sistemlerinin kullanımının finansal bilgilerin kalitesi üzerindeki etkisinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca Konya il merkezindeki özel hastanelerde muhasebe bilgi sistemlerinin kullanılması konusundaki engeller veya sorunları ortaya koymak bu araştırmanın bir diğer amacıdır. Amaca uygun olarak nitel araştırma yöntemi ve desen olarak da olgubilim deseni tercih edilmiştir. Nitel araştırma; materyallerin, durumların, etkinliklerin veya ilişkilerin niteliklerinin araştırıldığı çalışmalar olarak ifade edilebilir. Olgubilim deseni ise, fark ettiğimiz fakat hakkında ayrıntılı ve derinlemesine bilgi sahibi olmadığımız olgulara odaklanır. Olgubilim, kişilerin olgularla ilgili deneyimlerini, algılarının yanı sıra olguya yüklenen anlamın tespit edilmesi ve aynı zamanda doğrudan alıntılar yapılarak temalar, kodlamalar sayesinde yazına aktarılmasıdır. Araştırmanın örneklemini Konya merkezinde faaliyet gösteren özel hastanelerin üst düzey sağlık yöneticileri oluşturmaktadır. yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle çalışma gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler her katılımcı için yüz yüze olacak şekilde planlanmış ve katılımcıların izin ve onayı dâhilinde ses kaydı yapılarak görüşmeler yapılmıştır. Araştırma için elde edilen ses kayıtları bilgisayar aracılığıyla yazıya aktarılmıştır. Daha sonrasında nitel araştırma yöntemlerinden bir olan tematik analiz ile kodlama yapılarak veriler ayrıştırılmıştır. Araştırma verilerinin analizi MAXQDA 2018 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda MBS'nin kendi içinde büyük bir gelişme gösterdiği ve bu gelişmeye paralel olarak da hastanelerde önceki dönemlere kıyasla, büyük iyileştirmelere rehberlik ettiğini katılımcılar ifade etmişlerdir. Diğer taraftan ise eğitim eksikliği ile ilgili sorun olduğu ve ciddi bir eğitim ihtiyacı ve talebinin olduğu fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting information systems are an important factor in determining the ability to provide financial information to be used to solve the problem of financial information quality. In this study, it is aimed to show the effect of the use of accounting information systems on the quality of financial information in private hospitals in Konya city center. In addition, it is another aim of this study to identify obstacles or problems in using accounting information systems in private hospitals in Konya city center. In accordance with the purpose, qualitative research method and phenomenology design are preferred. Qualitative research; can be expressed as studies in which the qualities of materials, situations, activities or relationships searched. Phenomenology design focuses on phenomena that we notice but do not have detailed and in-depth knowledge about. The phenomenology is the transfer of the experiences of the people with the facts, the perceptions as well as the perceptions of the facts loaded on the facts, and also the themes by means of direct quotations. The sample of the study consists of senior health managers of private hospitals operating in the center of Konya.The semi-structured interview method was used. Negotiations were planned to face each participant, and interviews were conducted by voice recording with the permission and approval of the participants. The sound recordings obtained for the research were transferred to the computer through the computer. Then, by using thematic analysis which is one of the qualitative research methods, the data are separated by coding. Analysis of the research data was performed using the MAXQDA 2018 program. As a result of the research participants expressed that AIS , practice has made great progress in itself and, in parallel with this development, has led to major improvements compared to previous periods in hospitals. On the other hand, it was realized that there was a problem with lack of education and that there was a serious training need and demand.