Özel hastane işletmelerinde muhasebe uygulamaları ve iç kontrol sistemi
Accountant practices in private haspital management and domestic control system
  1. Tez No: 218447
  2. Yazar: VEYSEL MURAT YİĞİTTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Özel Hastane İşletmelerinde Muhasebe Uygulamaları ve İç Kontrol Sistemi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007.Kişilerin sağlık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, sağlık hizmetinin üretimi için gerekli tüm faktörleri bir araya toplayarak, ekonomik değere sahip hizmet üreten kuruluş hastane işletmesidir.Muhasebe parasal işlemlerin işletme açısından bilgisini oluşturan yada sağlayan ve mevcut durumu raporlayan ve analizini yapan bir sistemler bütünüdür. Hastane muhasebesi, hastane işletmeleri için finansal sonuçlar doğuran ekonomik olaylara ilişkin verileri toplayan, bu verileri önceden belirlenmiş bir düzene göre kaydeden, sınıflayan, analiz yoluyla değerlendiren ve elde ettiği sonuçları belirli biçim ve usullerle bilgi kullanıcılarına sunan, sistematik bir bilgi sağlama düzenidir.Hastane işletmelerinin ve muhasebe sistemlerinin genel özellikleri ile birlikte ayrıntılı olarak incelemesi birinci ve ikinci bölümlerde yapılmıştır. Sistemlerin denetimi konusu da özellikle kurum içi denetiminin nasıl gerçekleştirileceği açık bir şekilde uygulama kısmında yer almıştır. Kurumsal denetimlerden çok iç denetim faaliyetleri, yapı bakımından diğer işletmelerden farklılıklar gösteren hastane işletmelerinde uygulamadaki özellikli hususlar yönünden uygulamacılara örnek teşkil edecek şekilde irdelenmiştir.Hastanelerde kurulmuş olan muhasebe sistemlerinin işleyişi ve denetimleri hastanelerin özellikleri diğer işletmelerinkinden farklılıklar gösterdiğinden incelenen sistemde çeşitli yönleri ile farklılıklar gösterir. Mali kontrol aktiflerdeki kaynakların korunması için gerekli tedbirlerin alınması ve varlıkların saptanarak hata ve hilelerin önlenmesi görevini üstlenmektedir. İç kontrol üst yöneticilere ve yönetim kurulu üyelerine sorumluluklarını etkin bir şekilde yerine getirmelerinde yardımcı olmaktır. İç denetim tamamen bağımsız direk üst yönetime rapor veren gerek muhasebe gerekse yürütme departmanlarında bulunan iç denetçiler tarafından yapılmalıdır. İç denetimin bulunmadığı işletmelerde işletme varlıklarını doğal, yasal, kişisel, işletme içi, sosyal gibi çok çeşitli tehlikeler beklemektedir. Etkin bir kontrolün diğer bir şartı ise işletmede iyi bir örgüt yapısı oluşturulmasıdır.Yönetim, sistemi sürekli gözetim altında bulundurmalıdır. Zaman içinde faaliyet koşullarında meydana gelen değişmeler sisteme etki yapar. Çalışanların dikkatsizliği ve kayıtsızlığı sistemde bozulmalara ve aksamalara yol açar. Bu tür aksaklıkların meydana gelmemesi için iç kontrol sistemi uygun aralıklarla gözden geçirilmeli, gözetim altında tutulmalıdır. Uygulamada işletme yönetimi iç kontrol sisteminin gözetimi ile ilgili yetkisini çoğu zaman iç denetim bölümüne aktarmakta bu konuda iç denetçilere de sorumluluk yüklenmektedir.Hastane işletmelerinde muhasebe sistemlerinin yapı bakımından kurulmasında ve uygulamasında zorluklar olduğu bir gerçektir. Verimliliği ve işlerliği tam bir muhasebe sistemi, işletmeye kurumsal anlamda önemli bir katkı sağlayacağı kesindir.
Özet (Çeviri)
Accountant Practices In Private Haspital Management and Domestic Control System, Master Thesis, Ankara, 2007.Hospital management is an association that, through accumulating all the necessary factors altogether, provides economically valuable service in order to provide health care for people.Accountancy is a collection of systematic methods which comprises of providing information about monetary issues and management, reporting the most up-to-date circumstances within the same management body using authentic analysis. Hospital accountancy, on the other hand, is a systematic way of storing information. This may include: 1)Collecting information about financial outcomes for hospital management (related to economic incidents), 2)recording such information based on a predetermined draft, 3)classifying, considering analytically and presenting such results to their users with certain procedures and in a prudent way.Organization is as follows: the general information about hospital management related issues regarding accountant systems and their detailed analysis has been given in section one and two. The supervision of related systems and especially the question: how to accomplish a solid inspection within the same institution is being considered clearly in applications section. Inspection of inner rather than institution-wise hospital management study that differs profoundly from other management problems in terms of its structure is being critically analyzed and can be considered as a reference application resource for those of applicators.Since the accountancy concept that underlies in particular hospital management and covers, inspects different features of medical care, the system under consideration is going to demonstrate differences as well. Fiscal control thus overtakes the duties such as ?to protect active resources and taking necessary precautions to determine possible persons who engages in failure and fraud advertently?. Besides, the inner control aims at helping those of upper division management personel and members of who is in charge in fulfilling their responsibilities actively. This type of supervision should be independent decision making process that usually presents reports to upper level division body directly. Such operation should be carried out by in-company inspectors. Those institutions that does not have such supervision may face natural, legal, personal, social and management problems. One other important must is to build up a good cooperation within the company to sustain an effective control.Administration should periodically be checking the system whenever possible. But by the time, alterations in activities that might occur in the process will undoubtedly influence the system adversely. Careless, inattentive and especially indifferent workers will bring out failures and may even stall the system completely. In order not to cause any ceasel in domestic control system, it should be periodically examined, reviewed and , if necessary, kept an eye on for a long time. In application, management body usually transfers its right of inspection to inner administration departments and therefore a lot of responsibility is placed upon in-company inspectors.The fact that in medical management there lies hassles either in constructing the set-up or applying it to some other area. Fertile and smooth accountancy will, without any doubt, contribute considerably to our contemporary management skills.