Bireylerin rekreatif alan tercihlerine etki eden faktörler ile memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Konya parkları örneklemi
Investigation of relationship between factors affecting individuals' recreational area preferences and satisfaction levels: Konya parks sample
- Tez No: 649803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin rekreatif alan tercihlerine etki eden faktörlerin ve alana yönelik memnuniyetlerinin incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmaya 2019-2020 yıllarında Konya ili park bahçelerini kullanan 474 birey gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Gümüş ve Alay Özgül (2017)'nin geliştirdiği“Rekreasyon alanı tercih etkenleri ölçeği”ve Yetim ve Argan (2018) tarafından geliştirilen“Fitness Merkezine Yönelik Sadakat ve Tatmin Faktörleri”ölçeğinin“Tatmin”alt ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting individuals' preferences and their satisfaction with the field and to determine the relationship between them. 474 individuals who voluntarily used the park gardens of Konya in 2019-2020 participated in the study. In the research, the“Recreation area preference scale”developed by Gümüş and Alay Özgül (2017) and“Satisfaction”subscale of the Fitness Center Loyalty and Satisfaction Factors scale developed by Yetim and Argan (2017) were used.