Central-firing of type A_{2n} with initial weight 0
0'dan başlayan A_{2n} tipli merkezi ateşleme
  1. Tez No: 649822
  2. Yazar: UĞUR CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, çip ateşleme oyununun bir versiyonu olan, ve ilk olarak Hopkins, McConville and Propp [1] tarafından incelenen Z üzerinde etiketli çip ateşleme oyunu incelenmiştir. İlk olarak bu oyunun temel özellikleri ve örnekleri incelenmiştir. Daha sonra bu oyunu A tipi kök sistemlerinin ağırlık kafesinde bir ikili bağıntı olarak nasıl görülebileceği gösterilmiştir. Oyunun diğer kök sistemlerine genelleştirilmesi Galashin, Hopkins, McConville ve Postnikov tarafından [2] ve [3]'te yapılmıştır. Bu makalelerde tanımlanan merkez ateşleme'nin temel özelliklerini hatırlandıktan sonra, başlangıç ağırlığı 0 olan A_{2n} tipli merkez ateşleme incelenmiştir. Son olarak, [1]'de verilen Lemma 12'nin kısıtlamaları anlamaya çalışılmış olup, bu kısıtlamalara göre maksimum evirtime sahip olan permütasyonların sayısının Katalan sayılarıyla verildiği sanı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a variant of the chip-firing game introduced by Hopkins, McConville and Propp in [1], called the labeled chip-firing on Z, is studied. We will first explore the basic properties and examples of this game. We will then show, how one can see this game as a binary relation on the weight lattice of Type A root system. It is then a natural step to generalize it to other root systems, which was done by Galashin, Hopkins, McConville and Postnikov in [2] and [3]. After reviewing the basics of central-firing introduced in these papers, we examine the central-firing of type A_{2n} with initial weight 0 in Chapter 5. Finally, we study the restrictions in Lemma 12 of [1] in more detail, and conjecture that the number of permutations with maximum number of inversions allowed by this lemma is given by the Catalan numbers.