Nörotrofin reseptörlerinden TrkB ve p75'in beyin kesitlerinde oluşturulmuş epilepsi benzeri olaylara etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of neurotrophin receptors TrkB and p75 on epilepsy-like events induced in brain slices
  1. Tez No: 966268
  2. Yazar: DİLANUR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ABİDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nörotrofik faktörler; beyin gelişimi, fonksiyonlarının düzenlenmesi, sinir hücrelerinin dallanmalarının kontrol edilmesi gibi süreçlerde rol oynayan haberci/modülatör proteinlerdir ve beyin türevli nörotrofik faktör (BDNF) bu nörotrofik faktörlerden biridir. Merkezi sinir sistemi (MSS)'nde, tropomiyozin reseptör kinaz B (TrkB) ve p75 nörotrofin reseptörü (p75NTR), BDNF'nin reseptörlerindendir. TrkB reseptörü, BDNF'nin olgun formuna afinite gösterirken; p75NTR, BDNF'nin hem olgun hem de pro formuna affinite gösterir. Bu reseptörler genel olarak sinir hücrelerinin gelişimi, sağ kalımı, farklılaşması ve plastisite gibi olaylarda görev almaktadır. Fakat p75NTR'nin farklı ligandlarının olması onu hücre ölümünde de görevli hale getirmiştir. Nöronal uyarılabilirlik bir nöronun ateşleme eşiğine ulaşma eğilimini ifade etmektedir. Epilepside uyarılabilirlik artar, bu da nöronların normalden daha kolay ve kontrolsüz bir şekilde elektriksel aktivite üretmesine neden olur. Bu çalışmada TrkB yolağını antagonize eden ANA-12 ve p75 yolağını durduran LM11A-31 moleküllerinin akut etkilerinin, epilepsi ile ilişkili sinirsel aktiviteler üzerindeki etkilerinin incelenmesi, amaçlanmıştır. İn vitro epilepsi modelinde, C57BL/6 tipi yabani fareler kullanılarak, hipokampus ve entorhinal korteks bölgelerini içeren horizontal taze beyin kesitleri elde edildi. Hipokampus (CA1) ve entorhinal korteks bölgelerinden eş zamanlı kayıtlar alındı. 4-AP (100 μM) uygulamasıyla kesitlerde epilepsi benzeri olaylar oluşturuldu. ANA-12 (10 µM) ve LM11A-31 (100 nM) moleküllerinin normal sinirsel aktivite ve epilepsi benzeri olayları nasıl etkilediği, ayrı ayrı, elektrofizyolojik veriler yardımıyla değerlendirildi. Elde edilen verilerden güç spektrum analizleri, epileptik aktivitelerin frekansları, süreleri ve genlikleri hesaplandı. Maddelerin kesitlere uygulanmadan önceki ve sonraki değerleri karşılaştırıldı. 0,1-50 Hz bant aralığında, moleküller hipokampus ve entorhinal kortekste epilepsi benzeri olayların güçlerini (mV²/Hz) değiştirmedi. Epilepsi benzeri olayların frekansları ve süreleri, ANA-12 uygulaması sonrası her iki beyin bölgesinde de azaldı. LM11A-31 uygulamasının epilepsi benzeri olayların frekansları, süreleri ve genliklerine etkisi görülmedi.
Özet (Çeviri)
Neurotrophic factors are messenger/modulator proteins that play a role in processes such as brain development, regulation of functions, control of nerve cell branching and brain-derived neurotrophic factor (BDNF) is one of these neurotrophic factors. In the central nervous system (CNS), tropomyosin receptor kinase B (TrkB) and p75 neurotrophin receptor (p75NTR) are receptors of BDNF. While the TrkB receptor shows affinity for the mature form of BDNF, p75NTR shows affinity for both the mature and pro forms of BDNF. These receptors generally play a role in events such as nerve cell development, survival, differentiation and plasticity of nerve cells. However, the fact that p75NTR has different ligands has made it also responsible for cell death. Neuronal excitability refers to the tendency of a neuron to reach its firing threshold. Excitability increases in epilepsy, causing neurons to produce electrical activity more easily and uncontollably than normal. The aim of this study was to investigate the acute effects of ANA-12, which antagonizes the TrkB pathway, and LM11A-31, which stops the p75 pathway, on neural activities associated with epilepsy. In the in vitro epilepsy model, horizontal fresh brain slices containing the hippocampus and entorhinal cortex regions were obtained using C57BL/6 wild type mice. Simultaneous recordings were made from the hippocampus (CA1) and entorhinal cortex regions. Epilepsy-like events were induced in the slices with application of 4-AP (100 μM). How ANA-12 (10 μM) and LM11A-31 (100 nM) molecules affected normal neural activity and epilepsy-like events was evaluated separetely with the help of electrophysiological data. Power spectrum analyses, frequencies, durations and amplitudes of epileptic activities were calculated from the obtained data. The values of the substances before and after application to the sections were compared. In the 0.1-50 Hz bandwidth, the molecules didn't change strengths (mV2/Hz) of epileptic-like events in the hippocampus and entorhinal cortex. The frequencies and durations of epileptic-like events decreased in both brain regions after ANA-12 application. LM11A-31 application didn't affect frequencies, durations and amplitudes of epileptic-like events.