Mimari nesnenin inşa temsilleri üzerinden 21. yy tektonik tartışmaları
Tectonic discourses through constructional representations in 21st century
- Tez No: 649849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİTNAT CİMŞİT KOŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin sunduğu üretim araçları mimarlıkta temsilin yerini tektonik süreçlerin almasına ve mimarlıkta nesne sorununa alternatif yorumlar üretilmesine olanak vermiştir. Temsil üretiminin zamansal nitelik kazanması ve teknolojik araçların mimari üretimle bağ kurması sayesinde mimarlıkta süreç yaklaşımları gelişmeye başlamıştır. Süreç yaklaşımlarının inşa ile bağlantısı inşa konusunun temsil ötesi teoriler ışığında yorumlanmasına imkân tanımış ve mimarlığı meydana getiren tasarım, inşa, kullanım gibi süreçlerin birbirinden ayrı olmadığı anlaşılmıştır. Değişen inşa tanımında tektonik ve temsilin ortak bir arayüze sahip olduğu ve bu arayüzün“zaman”olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma inşa sürecinin mimarlıkta nesne sorununa getirdiği alternatif bir yaklaşım olan duyarlı etkileşim konusunu ele alarak günümüz tektonik yaklaşımlarının dayandığı kavramları incelemiştir. Böylelikle inşa sürecinin mimari tasarımdaki yerini güncelleştirmek amaçlanmıştır. Mimarlıkta inşa sürecinin temsil ötesi yapısından yola çıkılarak yapılan farklı bağlamlardaki deneylerle çalışmanın kavramsal çerçevesi desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
the 21st century, the production tools offered by technology have allowed the representation to be replaced by tectonic processes and to produce alternative interpretations of the object problem in architecture. Due to the temporal character of representation production and the connection of technological tools with architectural production, process approaches in architecture started to develop. It is understood that the connection between the process approaches and the construction has been interpreted in the light of post-representation theories and the processes such as design, construction and use that make up the architecture are not separate from each other. In the changing definition of construction, it has been revealed that tectonics and representation have a common interface and this interface is“time”. This study has examined the concepts on which today's tectonic approaches are based on the subject of responsive interaction, an alternative approach that the construction process brings to the final object problem in architecture. Thus, it was aimed to update the place of the construction process in architectural design. The conceptual framework of working with experiments in contexts in different environments based on the non-representative structure of the building process in architecture is supported.