Atık biyokütleden aktif karbon üretimi ve enerji depolama alanındaki uygulamaları
Production of activated carbon from waste biomass anditsapplications in energy storage
- Tez No: 649860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ülkemiz yüksek miktarda atık biyokütle olarak değerlendirilebilecek fındık kabuklarına sahiptir. Bu çalışmada fındık kabuklarından aktif karbon üreterek enerji depolama alanında uygulamalar yapılmıştır. Bunun için temin edilen fındık kabukları piroliz işlemine tabi tutularak pirolitik karbon üretimi sağlanmıştır. Fındık kabuğunun kendisi ve fındık kabuğundan üretilmiş olan pirolitik karbon KOH ile aktive edilmiştir. Kimyasal aktivasyon işlemi ile aktif karbon üretimleri sağlanmıştır. Tez kapsamında gerçekleştirilen deneyler sonrasında elde edilen aktif karbonlar yüzey alanı ve gözenek yapısının belirlenebilmesi için Azot Fizisorpsiyonu (BET), kimyasal yapısının belirlenebilmesi için Raman Spektroskopisi ve yüzey morfolojisinin belirlenmesi için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) teknikleri ile karakterize edilmiştir. Ayrıca aktif karbonların elektrokimyasal analiz teknikleri ile voltametri (CV), empedans spektroskopisi (EIS) ve galvanostatik şarj – deşarj (GCD) ölçümleri yapılarak enerji depolama sistemlerinde kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country has hazelnut shells, which can be evaluated as high amount of waste biomass. In this study, applications were made in the field of energy storage by producing activated carbon from hazelnut shells. The hazelnut shells provided for this were subjected to pyrolysis process to produce pyrolytic carbon. The hazelnut shell itself and pyrolytic carbon made from hazelnut shell are activated by KOH. Activated carbon production was achieved by chemical activation process. Activated carbons obtained after the experiments carried out within the scope of the thesis, Nitrogen Physisorption (BET), to determine the surface area and pore structure, Raman Spectroscopy to determine the chemical structure and Scanning Electron Microscopy (SEM) for the determination of the surface morphology techniques. In addition, the use of active carbons in energy storage systems by electrochemical analysis techniques, voltammetry (CV), impedance spectroscopy (EIS) and galvanostatic charge-discharge (GCD) measurements were examined.