Likelihood free particle filtering with approximate Bayesian computation for parameter estimation in cosmic ray air shower studies
Olabilirlik modelsiz parçacık filtresi ile kozmik ışın çalışmalarında Bayesçi parametre kestirimi
  1. Tez No: 649861
  2. Yazar: MUSTAFA KUTAY YABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kozmik ışınlar olarak adlandırılan yüksek enerjili parçacıklar, dünyaya ulaşarak atmosfer ile carpışırlar. İlk çarpışma yeni parçacıklar üreterek zincirleme bir etkileşimi tetikler. Çarpışmalar sonucu ortaya çıkan son parçacığın etkileşim için yeterli enerjisi kalmadığında zincirleme etkileşim son bulur. Çok yüksek enerjili bir ilk parçacık tarafından başlatılan ve üretilen ikincil parçacıkların yeryüzünde geniş bir alana yayıldığı kozmik ışın gözlemlerine parçacık sağanağı denir. Kozmik ışınların kaynaklarının ve üretim mekanizmalarının keşfi amacıyla parçacık sağanaklarını oluşturan ilk parçacığın atmosfer ile etkileşim açısı ve enerjisi bakımından eşyönsüzlükler araştırılmaktadır. Bu çalışmada kozmik ışının enerjisini ve vaka açısını, olabilirlik modeli bulunmaksızın Bayesçi yöntemle tespit ediyoruz. Bu sayede hesaplamalı olarak ̧ çözülmesi imkansız veya zor olan olabilirlik modellerine sahip parçacık fiziği problemleri için alternatif bir çözüm yöntemini ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
Highly energetic particles called cosmic rays arrive at earth and interact with the atmosphere to cause other particles to emerge and fuel a chain interaction of particle production until the energy is dissipated. These cascades emerging from a highly energetic initial particle and producing secondary particles that spread over a large area at the ground are called Extensive Air Showers. These showers are studied to find anisotropy in their arrival direction and energy to unveil their source and production mechanisms in the universe. In this study we utilize the likelihood free particle filtering with Approximate Bayesian Computation to estimate the incident angle and energy of the primary particle. ABC method makes use of comparison between simulated and observed summary statistics to overcome the problem of computationally intractable likelihood function of particle physics.