Minikanallı ısı değiştiricilerde faz değiştiren maddelerin termal performansa etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of thermal performance effect on phase change materials in heat exchangers with mini-channel
- Tez No: 649892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA FEYZA AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllardaki enerji talebi artışı ve çevre kirliliğindeki artış enerji krizi endişesi nedeniyle elde edilen enerjinin maksimum oranda depolanmasını ve depolanan enerjiden maksimum yararlanmayı gerektirmektedir. Enerji depolamanın en önemli birimlerinden olan termal enerji depolama (TED) gelmektedir. Gelişen teknolojiyle mikro boyutta enerji depolama elde edilebilmektedir. Boyuttaki küçülme, ısı enerjisinin depolanmasında ve depolanan enerjinin kullanılmasında verimin iyileştirmesini gerektirmektedir. Makro boyutta yapılan çalışmaların minikanalda olan etkisinin nasıl olduğu incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada silindirik muhafaza içerisinde bulunan faz değiştiren malzemeden 1,21mm, 1,5mm ve 1,9mm çapında minikanallar geçirilerek FDM termal performansı deneysel olarak incelenmiş olup, ayrıca iş akışkanı olarak su ve faz değiştiren malzeme olarak RT-50 parafin kullanılmaktadır. Isı transferi akışkanının (ITA) şarj ve deşarj işleminin ikisi içinde farklı giriş sıcaklıklarında, sadece şarj işlemi için farklı ITA debilerinde, farklı minikanal çaplarında ve farklı eğim açılarında faz değiştiren malzemenin termal etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concern of the energy crisis due to the increase in energy demand and the increase in environmental pollution in recent years require maximum storage of the obtained energy and maximum use of the stored energy. Thermal energy storage (TES) is one of the most important units of energy storage. With the developing technology, can be obtained micro-scale energy storage from phase-changing substances. The reduction in size requires improvement of efficiency in the storage of heat energy and the use of the stored energy. It is necessary to examine the effect on the mini-channel of macro-scale studies. In this study, the thermal performance of PCM is experimentally examined by passing small channels of 1.21mm, 1.5mm and 1.9mm diameter from the phase change material through the cylindrical container, also in this system is used water as a work fluid and RT-50 paraffin as a phase change material. Thermal effect of phase change material has been investigated at different inlet temperatures for both the charge and discharge process of the heat transfer fluid (HTF), at different HTF mass flows for the charging process only, at different mini-channel diameters and at different inclination angles.