Statehood and state fragility in South Sudan since 2011
2011 sonrası Güney Sudan'da devlet ve devlet kırılganlığı
- Tez No: 649891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSAMA AMOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bağımsızlık sonrası dönemde Güney Sudan devletinin çökmekte olduğunu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma bağımsızlıktan sonra Güney Sudan'da devlet kırılganlığının altında yatan olası dinamikleri veya faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, Güney Sudan'da devlet kırılganlığına sebep olan beş ana faktörü ortaya koymaktadır. Birincisi, Güney Sudan devleti iç egemenliğinin sürdürülmesinde büyük zorluklarla karşılaşmıştır. Dış sınırlarının bazı kısımları kontrolünü edemezken iç sınırlarını da düzene koyamamıştır. Ülke, dışarıdan yardım almadan vatandaşlarına temel hizmetler sunma konusunda yetersizlik göstermiş ve benimsenecek yönetim biçimi konusunda ulusal fikir birliği bulunmadığı için iç bölünmelerle karşı karşıya kalmıştır. İkincisi, şiddetin kontrol altına alınamaması, güvenlik sektörü reformunun başarısızlığı ve döngüsel şiddet eylemlerine karşı sürekli mağdur kalması sebeplerinden dolayı bir güvenlik çöküşü yaşamıştır. Üçüncüsü, kurumsal ve politik açıdan bakıldığında, esas olarak kleptokrasi yönetim biçiminin ağır basması, ulusal liderler arasındaki devamlı güç mücadelesi olması ve geçmiş kurtuluş mücadelesinin mirasının hesap verebilirlik ve iyi yönetişim üzerindeki kötü etkisi nedeniyle ülke, istikrarlı ve güvenilir yapılardan yoksun olmuştur. Dördüncüsü, ülkenin ekonomik yapıları kaynak laneti, rantçı ve kleptokratik uygulamalar ve çok düşük bir azgelişmişlik ile lekelenmiştir. Son olarak, Güney Sudan'ın sosyal temelleri dikey ve yatay zayıflıklar ile karşı karşıya kalmıştır. Yatay olarak, kendilerini ortak bir vatandaşlıkla ilişkilendirmekten ziyade etnik kökenleriyle birlikte tanımlama eğiliminde olan vatandaşlar arasındaki sosyal uyum eksikliğinden dolayı ülkede bir kimlik krizi yaşanmıştır. Dikey olarak, devlet-toplum ilişkileri, bir yandan, elitlerin temel hizmetlerin sağlanmasını garanti etmek için sosyal kalkınmaya yatırım yapma yetersizliği veya isteksizliği ve diğer yandan da karşılanmamış sosyal beklentileri karşısında hayal kırıklığına uğramış vatandaşlar tarafından kötü yönde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The post-independence period revealed a decaying South Sudanese state. In this regard, this study aims to determine the possible dynamics or factors underlying state fragility in South Sudan after independence. The findings of the study reveal five main factors underlying state fragility in South Sudan. Firstly, the South Sudanese state became greatly challenged in the maintenance of its internal sovereignty. It failed to exert control of some parts of its external borders and remained unable to properly organized its internal boundaries. It showed an incapacity to provide basic services to its population without external assistance and was confronted with internal divisions due in part to the lack of national consensus over the form of government to adopt. Secondly, it suffered from a security fragility in the sense of an incapacity to control means of violence, failure of security sector reform, and high susceptibility towards cyclical acts of violence. Thirdly, from an institutional and political perspective, it lacked stable and reliable structures mainly because of the predominance of patronage practices, the constant power struggle between elites, and the inimical impact of the legacy of past liberation struggle on accountability and good governance. Fourthly, the economic structures of the country became tainted by a resource curse, which transformed the existing oil wealth into a source of economic dependency and conflict, by practices of rentierism and economic patronage and by a very low level of underdevelopment. Finally, the social foundations of the country became confronted with vertical and horizontal vulnerabilities. Horizontally, there was an identity crisis due to the lack of social harmony between citizens who tended to identify themselves along with their ethnicity rather than according to a common citizenship. The absence of harmony displayed a fragmented social structure within which ethnic hostilities became common between communities. Vertically, state-society relations were marked, on the one hand, by elites' incapacity or unwillingness to invest in social development to guarantee the provision of basic services and, on the other hand, by a disillusioned population in face of their shattered social expectations and hope.