Mikro ve mini kanallı ısı değiştiricilerde nanoakışkan kullanılmasının ısı transferi ve basınç kaybına etkisinin incelenmesi
Numerical method of thermal - hydraulic performance nanofluids in different concentrations
- Tez No: 629737
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dairesel kesit içeren kanallarda kullanılan Al2O3 – su nanoakışkanı değişik konsantrasyonlardaki ısı transferi ve basınç düşüşü sayısal olarak incelenmiştir. Sabit ısı akısı uygulanan kanal çapları 1 mm ve 0,1 mm olarak verilmiştir. Çalışmadaki nanoakışkan konsantrasyonları %1, %2, %5 ve %8 olup, ısı transferi ve basınç düşüşü değerleri, sonlu hacim yöntemi kullanarak sayısal olarak bulunmuştur. %8 hacim konsantrasyonundaki Al2O3 – su nanoakışkanı 1mm çapa sahip kanalda ısıl performansı en iyi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer and pressure drop at different concentrations of Al2O3 – water nanofluid in circular cross sections with constant heat flux were investigated. The study has been carried out on two different circular cross sectional ducts of different diameter but with the same surface area, the correspending channel diameters are 1 mm and 100 μm respectively called minichannel and microchannel. In this study, the heat transfer and pressure drop values of the Al2O3 – water nanofluid with different concentrations, such as 1%, 2%, 5% and 8% for both channels, has been numerically analyzed using the finite volume method. In this study, taking into account the effect of channel diameter, it has been found that Al2O3 – water nanofluid increases heat transfer with respect to water.