Uluslararası karayolu taşımacılığında karşılaşılan gümrük ihlalleri ile mücadele etkinliğine ilişkin bir araştırma
A research on the effectiveness of combating customs violations in international road transportation
- Tez No: 649905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gümrük Kaçakçılığı, ekonomisini kayıt altına alarak büyütmek isteyen tüm ülkelerin karşı karşıya kaldığı; yoğun ve kararlı bir şekilde mücadele etmeleri gerektiği, büyük bir sorundur. Tüm Dünya ülkelerinin ekonomilerine olduğu gibi, Türkiye ekonomisine de ciddi zararlar veren kaçakçılık, toplumsal adaleti zedelemekte, toplumsal huzuru bozmakta ve vatandaşın devlete olan güvenini sarsmaktadır. Ülkemizde gümrükte kaçakçılık, çeşitli yöntem ve taktikler kullanarak, geniş bir yelpazede uluslararası düzeyde ilgili ulusal ve bölgesel ölçekler, organizasyonlar ve yapılarla haksız menfaatle elde edilebilen önemli bir güvenlik konusu haline gelmiştir. Kaçakçılık ile bütüncül bir bakış açısıyla etkili bir şekilde ilgilenmek gerekmektedir. Bu çalışmada uluslararası karayolu taşımacılığında karşılaşılan gümrük ihlalleri ile mücadele etkinliğinin üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışma kapsamında, uygulamada anket formu oluşturularak gümrükte, yaşanan olumsuzlukların önlenebilmesi için kaçakçılıkla mücadelede yaşanılan sorunları tespit etmek ve bu konuda çözüm önerileri sunmayı amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Customs Smuggling is faced by all countries that want to register and grow their economy; It is a big problem that they must fight intensely and decisively. As the economies of all countries of the world, that trafficking also serious damage to Turkey's economy, undermining social justice, disrupting social peace and undermine citizens' confidence in the state. Smuggling in customs in our country has become an important security issue that can be obtained with unfair advantage in a wide range of internationally related national and regional scales, organizations and structures using various methods and tactics. It is necessary to deal effectively with smuggling from a holistic perspective. This study aims to determine the effects on the effectiveness of combating customs violations encountered in international road transport. Within the scope of the study, it was aimed to determine the problems encountered in the fight against smuggling and to offer solutions to this issue by creating a questionnaire form in practice.