Düz ve eğimli zemin golf vuruşlarında ağırlık transferinin vuruş performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of weight transfer on strike performance in flat and sloped ground golf strikes
  1. Tez No: 649927
  2. Yazar: İHSAN GENCAY ASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada, elit golf oyuncularının vücut ağırlık merkezi izdüşümü yer değişimleri (COF) ile eş zamanlı olarak kaydedilen vuruş performansı kinematik parametreleri, 3 farklı pozisyonda (düz, bayır yukarı ve topun oyuncudan yukarıda olduğu eğimli yüzeylerde) yapılan vuruşlar sırasında karşılaştırılmıştır. Ayrıca, golf oyuncularının 3 farklı pozisyondaki denge parametreleri ile vuruş performansları arasındaki ilişki incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya, 15-40 yaş aralığında 20 (14 erkek-6 kadın) elit golf oyuncusu katılmıştır (yaş: 23.7±7 yıl, boy: 175.6±9,7 cm, vücut ağırlığı: 69.6±18.5). Golf oyuncularından 6 demir kullanarak üç farklı pozisyonda (düz zemin, 10° bayır yukarı ve 10° topun yukarıda olduğu) vuruş yapmaları istenmiş, COF paramatreleri TekScan MatScan® kuvvet platformu ile vuruş performansları (Sopa hızı, topa yaklaşma açısı, sopa yolu geliş açısı, vuruş mesafesi, vuruş sapması ve topun dönme oranı) TrackMan® golf radar sistemi kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Üç farklı pozisyondaki vuruş performansları karşılaştırıldığında, topun hedeften sapma mesafesi arasında fark yoktur (p>0.005). Top yukarıda eğimli vuruşlarda vuruş mesafesinin diğer vuruşlara göre daha kısa olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, elite golf players' body center of gravity projection displacements (COF) and concurrent golf shot performance kinematic parameters in 3 different positions (flat, slope up and ball above the player) were compared. In addition, the relationship between golf players' balance parameters in 3 different positions and strike performance was examined. Material and Method: 20 elite golf players (14 males and 6 females) aged between 15 and 40 participated in this study (age: 23.7 ± 7 years, height: 175.6 ± 9.7 cm, body mass: 69.6 ± 18.5). Golf players were asked to shot in three different positions (flat ground, 10 ° slope up and 10 ° ball up) using 6 irons. Projection of center of gravity displacement parameters (COF) were measured with TekScan MatScan® force platform while their strike performances (Club speed, angle of approach to the ball, club path arrival angle, strike distance, strike deviation and ball rotation rate) were assessed using the TrackMan® golf radar system. Results: There was no difference found in the deviation distance of the ball from the target between the three different surface slopes (p> 0.005). It was found that the strike distance was shorter in ball-up inclined shots in comparison to other shots.