Metal sektöründe mandal kavramalı eksantrik preslerde sağlık ve güvenlik risklerinin azaltılmasına yönelik bir uygulama
An aplication for reduction of health and safety risks on eccentric presses with latch grip in metal sector
- Tez No: 649933
- Danışmanlar: DR. MEHMET AYTAÇ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemizdeki iş kazaları en çok;“Maden”,“İnşaat”ve“Metal”sektörlerinde yaşanmaktadır. Meydana gelen bu iş kazalarının bir kısmı ölüm ile sonuçlanmakta iken, ekseriyeti ise uzuv kayıplı yaralanmalar şeklinde neticelenmektedir. Uzuv kaybı ile sonuçlanan iş kazalarının birçoğunun da metal sanayiinde bulunan işyerlerinde yaşandığı görülmektedir. Metal sektöründe meydana gelen bu iş kazalarının büyük çoğunluğu; pres makinelerinde yaşanmaktadır. Metal sanayinde pres makineleri ile çalışılan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden ilk olarak; çok tehlikeli ekipmanlardan olan pres makinelerinde yapılacak işlerde iş güvenliğinin işçilerin inisiyatifine bırakılmaması hedeflenmelidir. Bu hedef doğrultusunda alınacak iş güvenliği tedbirleri ile birlikte, çalışanların iş kazası geçirmelerinin ve meslek hastalıklarına yakalanmalarının büyük ölçüde önüne geçilmiş olacaktır. Mevcut çalışmada; metal sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olan ve en çok iş kazasının yaşandığı preslerin başında gelen; mandal kavramalı eksantrik preslerde alınabilecek iş güvenliği tedbirlerine ilişkin örnek bir uygulama yapılarak, pres makinelerinde meydana gelebilecek iş kazalarının azaltılmasına yardımcı olmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The sectors where occupational accidents occur frequently in our country are;“Mining”,“ Construction ”and“Metal”sectors. While some of these work accidents result in death, the majority of them result in limb-loss injuries. It is seen that the most of the occupational accidents that result in the loss of limb are in the workplaces in the metal industry. Most of these work accidents in metal sector; experienced in press machines. In the workplaces that work with press machines in the metal industry, firstly in terms of occupational health and safety; it is aimed to ensure that occupational safety is not left to the initiative of the workers in the works to be performed on the press machines which are very dangerous equipment. With the occupational safety measures to be taken in line with this objective, it will be prevented that the employees will have an occupational accident and be caught to occupational diseases to a great extent. In the current study; It is aimed to help reduce work accidents that may ocur in press machines with an exemplary application regarding occupational safety measures that can be taken in eccentric presses with latch grip which is one of the presses that are widely used in the metal industry, which is one of the presses with the most work accidents.