Three constituents of singularity in Heidegger: Anxiety, temporality and death
Heidegger'de tekilliğin üç kurucu unsuru: Kaygı, zamansallık ve ölüm
- Tez No: 649932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET İKBAL BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin temel sorusu, Heidegger'in kaygı, zamansallık ve ölüm fenomenleri vasıtasıyla tekilliği nasıl tesis ettiğidir. Öncelikle, felsefe tarihindeki tümel-tikel tartışmaları tekillik için hazırlayıcı bir yol olarak sunulmuştur. Heidegger felsefesinin ayırt edici konumu, varlık ve varolan ayrımıyla ortaya çıkar. Heidegger varlığı varolanların temeli olarak sorgularken seleflerinden farklı olarak varlığı tümel ve tikel gibi geleneksel kavramlar içinde kuramlaştırmaz. Bu çalışmada, Heidegger'in inşa etmeye çalıştığı temel ontolojide ayrıcalıklı bir varolan olan Dasein'ın, yani insanın tümel veya tikelden ziyade bu ikisiyle birlikte onları mümkün kılan mesafeyi de ikame eden tekil bir varolan olarak kurulduğu iddia ediliyor. Heidegger, bu temel ontolojiyi formüle etmek için insanın tikel deneyimlerinden yola çıkar, ancak insanı herhangi bir kategori altına yerleştirmez. Dasein, onu aşkın ve tekil kılan açıklık yapısına sahip olduğu için“rasyonel canlı”veya“düşünen şey”gibi belirli kategoriler ve tümellerle tanımlanamaz. İşte bu tez, Dasein'ın birtakım kategorilerle belirlenemezliğini, biriciklik manasındaki 'tekillik' terimi altında analiz ediyor ve onu, kurucu unsurları olarak kaygı, zamansallık ve ölüm kavramlarıyla anlamaya çalışıyor. Heidegger kaygıyı, varolanların sınırlarının kayıtsız hale gelmesi suretiyle varlığın kendisini özgün bir şekilde gösterdiği insanın en önemli haleti ruhiyesi olarak tanımlar. Aşkınlık kavramı ışığında, sonsuz ve hesaplanabilir zamanın aksine insana bağlı, sonlu bir zaman formülasyonu olarak zamansallığı geliştirir. Bu tezde analiz edilen son kurucu unsur olarak ölüm, Heidegger felsefesinde Dasein'in hem tekilliğine hem de bütünlüğüne eriştiği bir yaşam fenomenidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main question is how Heidegger establishes singularity by virtue of the phenomenons of anxiety, temporality and death. At first, an overview of the main discussions about universal and individual is presented as a preparatory way towards singularity. The distinctive position of Heidegger's philosophy appears in his differentiation of Being from beings. While questioning Being as the ground of beings, Heidegger does not theorise it within the traditional concepts of universal or individual as his precedessors do. This study argues that Heidegger formulates a fundamental ontology in which a priviledged particular being, i.e. Dasein, is neither universal nor individual, rather a singular being that substitutes both of them along with the relation/distance between universal and individual as something enabling them. To formulate such fundamental ontology, Heidegger starts with individual experiences of Dasein, but he does not thematize it under any categories. Because Dasein has a constitution of disclosedness that makes it trancendent and singular, it can not be defined and determined with certain categories and universals like“rational animal”or“thinking thing”. This thesis analyzes Dasein's such indeterminateness under the term of 'singularity' in the sense of uniqueness and attempts to comprehend it with concepts of anxiety, temporality and death as its three constituents. With phenomenological interpretations of these concepts, Heidegger designates anxiety as a primary affectivity of Dasein in which the boundaries of beings become indifferent and Being shows itself in a unique way. In view of the concept of transcendence, he also advances a new formulation of time, i.e. temporality, which is finite and depended on Dasein unlike calculable time in modernity. As the last constituent, death is held as a phenomenon of life by which Dasein attains both its singularity and wholeness.