Patlayıcı ortamlarda kullanılan elektrikli ekipmanların saha uygulaması ile incelenmesi ve risk değerlendirmesi
Investigation of electrical equipment used in explosive atmospheres with field work and ri̇sk assessment
  1. Tez No: 649950
  2. Yazar: YAŞAR ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Patlayıcı ortamlarda kullanılması gereken elektrikli ekipmanların ortamı tutuşturma ihtimali olduğu için zaman içerisinde çeşitli koruma tipleri geliştirilmiştir. Bu ekipmanlar sanayinin birçok kolunda kullanıldığı gibi yer altı maden ocaklarında da kullanılmaktadır. Özellikle yer altı maden ocaklarında ilgili ekipmanların seçilmesi, kullanımı, bakım ve onarımı hayati önem taşımaktadır. Mevcut çalışmada bir yer altı kömür madeni ocağı özelinde kullanılan elektrikli ekipmanların günümüz mevzuatına uygunluğu araştırılmıştır. Çalışmanın amacı ilgili sahada bulunan ekipmanların koruma tiplerinin güncel hallerinin ortaya konulması ve sahadan elde edilen veriler ile alınması gerekli tedbirlerin belirlenerek gerçekleştirilecek iyileştirmeler için yol gösterici olunması hedeflenmektedir. Çalışmada kullanılan yöntemde tüm elektrikli ekipmanların envanter listeleri çıkarılmış olup, arıza, miat dolumu gibi sebeplerle sahada aktif olarak kullanılmayan ekipmanlar da ayrıca belirlenmiştir. Sahada aktif olarak kullanılan ekipmanların üzerindeki işaretlemelerinin/etiketlerinin tespiti yapılmış, etiketi silinmiş, kazınmış okunamayacak durumda olanların tedarik edildiği zamanlara ait belgelerine ulaşılmıştır. Elde edilen veriler risk değerlendirmesi ile analiz edilerek hem mevcut saha özelinde hem de genel yer altı maden ocaklarını kapsayan önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Various types of protection have been developed over time, as electrical equipment that must be used in explosive environments is likely to ignite the atmosphere. These equipment are used in many branches of industry as well as in underground mines. Particularly in underground mines, the selection, use, maintenance and repair of the relevant equipment is vital. In this research, the suitability of electrical equipment used in an underground coal mine in accordance with current legislation was investigated. The aim of the study is to reveal the current status of the protection types of the equipment in the field and determine the necessary precaution to be taken with the data obtained from the field and to guide the improvements to be made in the field. In the method used in the study, inventory lists of all electrical equipments have been prepared and the equipment which is not used actively in the field due to malfunction and deadline has also been determined. The markings / labels of the equipment used actively in the field have been identified, the label of which has been deleted, engraved, unreadable documents have been obtained at the time of supply. The data obtained were analysed with risk assessment and some suggestions were made both for the current site and for the general underground mines.