Prematüre ve düşük doğum tartılı çocuklarda böbrek volümü ve kan basıncı
Kidney volume and blood pressure in children born prematurely with low birth weight
  1. Tez No: 649955
  2. Yazar: ÖZGE OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LALE SEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç Prematurite ve düşük doğum ağırlığının düşük nefron sayısı ile ilişkili olduğu ve ilerki yaşlarda kronik böbrek hastalığı (KBH) ve hipertansiyon (HT) riskini artırdığı öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, prematüre ve düşük doğum ağırlıklı doğmuş çocukların böbrek volümlerini, böbrek fonksiyonlarını ve kan basınçlarını ölçmek ve bulguları ilişkilendirerek KBH ve HT açısından riskleri ortaya koymak ve olguların izlemi için öneriler yapmaktır. Gereç ve yöntem Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı doğmuş 50 çocuğun (preterm grubu) yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki yatış dosyaları geriye dönük olarak incelendi; prenatal, perinatal ve postnatal özellikleri kaydedildi. Term doğmuş 27 sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle tüm çocukların böbrek volümleri hesaplandı; boya göre indekslendi. Serum sistatin-C, kreatinin ve ürik asit düzeyleri ölçüldü; glomerüler filtrasyon hızları GFH hesaplandı. mikroalbuminüri araştırıldı. Tüm çocukların kan basınçları (KB) ölçüldü ve 24 saatlik ayaktan KB monitorizasyonu (AKBM) yapıldı. Preterm grubu, doğum haftası, doğum ağırlığı ve doğum ağırlığı SDS değerine göre gruplara ayrılarak incelendi. Bulgular Prematüre grubun böbrek volümleri kontrol grubundan daha düşüktü. Prematürelerde, düşük doğum ağırlıgı- SDS değeri ve yoğun bakımda uzun yatış süresinin küçük böbrek volümü ile ilişkili olduğu görüldü. Preterm grubu ile kontrol grubunun serum kreatinin, sistatin-C ve GFH düzeyleri arasında fark saptanmadı. Pretermlerin serum ürik asit düzeyleri yüksekti. Ürik asit düzeyi ile böbrek volümü arasında pozitif bir korelasyon saptandı Gruplar arasında KB parametreleri açısından fark yoktu. Sonuç Böbrek volümlerinin düşük olması, preterm doğmuş çocuklarda erişkin dönemindeki KBH ve HT'nin öncül bulgusu olabilir. Okul çocukluğu çağında böbrek fonksiyonları ve KB ölçümleri normal bulunsa bile, olgular sonraki yıllarda izlenmeye devam edilmelidir. Anahtar kelimeler Prematüre, böbrek volümü, kronik böbrek hastalığı, hipertansiyon
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study is to evaluate the risk factors for chronic kidney disease (CKD) and hypertension (HT) in children born prematurely with low birth weight by measuring kidney volumes, kidney functions and blood pressures, and to conclude clinical recomendations for the follow up for these children. Material and Method The medical data of 50 children born prematurely with low birth weight (preterm group) were retrospectively reviewed; prenatal, perinatal and postnatal features were recorded. 27 healthy term born children were included in study as control group. Ultrasound of the kidneys and magnetic resonance imaging of the upper abdomen were performed, kidney volumes were calculated and adjusted to height. Serum cystatin C, creatinine and uric acid levels were measured, glomerular filtration rates (GFR) were calculated and urine samples was screened for microalbuminuria. Blood pressure measurments and 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) were performed in both preterm and control groups. Preterm group was divided into subgroups according to gestational age, birth weight and birth weight SDS and these subgroups were compared with each other and with the control group. Results This study revealed that kidney volumes of preterm group were lower than the control group. In addition, low birth weight-SDS and prolonged hospitalization in neonatal intensive care unit were associated with smaller kidneys. There was no difference in serum creatinine, cystatin-C and GFR levels between preterm and control groups. Serum uric acid levels of preterms were higher. A positive correlation was found between uric acid levels and kidney volumes. There was no difference in blood pressure parameters between the groups. Conclusion Low kidney volumes may be a preliminary finding of CKD and HT in preterm-born children which may occur in adulthood. These cases should be followed up in later years even if the kidney functions and BP measurements are normal in childhood. Keywords Premature, kidney volume, chronic kidney disease, hypertension