A reconfigurable wearable slot antenna design suitable for smart glasses
Akıllı gözlük uygulamasına yönelik yeniden yapılandırılabilir giyilebilir yarık anten tasarımı
  1. Tez No: 649956
  2. Yazar: ERDEM ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA DUMANLI OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giyilebilir cihazlar, özellikle insanların sağlığının uzaktan izlenmesi ve incelenmesi amacıyla tıbbi uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu cihazlar, kullanıcıların çeşitli fizyolojik parametrelerini toplamak ve toplanan verileri harici bir cihaza aktarmak için diğer elektronik cihazlarla kablosuz bağlantı kurarlar. Kablosuz bağlantıların kalitesini istenen seviyenin üzerinde tutmada karşılaşılan, insan vücudunun neden olduğu bozulmalar ve kanalların dinamik doğası gibi zorluklar, bu cihazlarda yeniden yapılandırılabilir antenlerin kullanılmasıyla aşılabilir. Bu tezde, 2.4 GHz Sınai, Bilimsel ve Tıbbi Cihaz bandında çalışan, ışıma örüntüsü ve polarizasyonu yeniden yapılandırılabilir giyilebilir bir yarık anten tasarımı önerilmiştir. Antenin alttaşı olarak cam kullanılmıştır ve bu sayede anten akıllı gözlüklerde kullanım için uygundur. Yarık, eş düzlemli bir dalga kılavuzu ile beslenen eşkenar L-şeklinde bir yarıktır. Yeniden yapılandırma, yarığın anahtarlar yardımıyla manipüle edilmesiyle sağlanmıştır. Anahtarların iki durumu, farklı yönlere yönlendirilmiş ve böylece birbirine dik olarak polarize edilmiş desenler oluşturan iki L-şekilli yarığa karşılık gelen iki çalışma modu oluşturmaktadır. Başlangıçta, modlar arasında geçiş yapay anahtarlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, anahtarlama mekanizması olarak bir PIN diyot devresi geliştirilmiştir. Anten analitik olarak tasarlanmış, sayısal analiz ile optimize edilmiş ve üretilmiştir. İnsan bedeninin yakınlığının yarattığı bozulma etkileri, sayısal ve fiziksel fantomların yanı sıra insan denekler kullanılarak analiz edilmiştir. Havadaki, fantomlar ve insan denekler üzerindeki simülasyon ve ölçüm sonuçları karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Son olarak bir sonuç verilmiş ve gelecekteki olası çalışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wearable devices are widely used in medical applications, particularly on the purpose of remote monitoring and examination of people's health. These devices form wireless links with other electronic devices to collect diverse physiological parameters of users and to transfer the collected data to an external device. Challenges encountered in keeping the quality of wireless links above the desired level, such as detuning caused by the human body and the dynamic nature of the channels, can be overcome by the utilization of reconfigurable antennas in these devices. In this thesis, a pattern and polarization reconfigurable wearable slot antenna design operating in the 2.4 GHz Industrial, Scientific and Medical band is proposed. Glass is used as the substrate of the antenna making it suitable for smart glasses. The slot is an equilateral L-shaped slot that is fed by a coplanar waveguide feed. The reconfiguration is achieved by manipulating the slot by means of switches. Two states of switches generate two modes of operation which correspond to two L-shaped slots that are oriented in different directions and hence create patterns that are polarized in perpendicular to each other. Initially, the switching between the modes is achieved by using artificial switches. Next, a PIN diode circuitry is developed as the switching mechanism. The antenna is designed analytically, optimized through numerical analysis and fabricated. The detuning effects caused by the proximity of the human body are analysed using numerical and physical phantoms as well as human subjects. The simulation and measurement results in air, on phantoms and human subjects are compared and interpreted. Finally, a conclusion is given and possible future works are discussed.