A novel design reconfigurable antenna based on the metamaterial for wearable applications.
Giyilebilir uygulamalar için meta malzemeye dayalı yeni bir tasarım yeniden yapılandırılabilir anten.
- Tez No: 694571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Endüstriyel, bilimsel ve tıbbi (ISM) uygulamalar için metamalzemelerden ilham alan fraktal Minkowski şekilli yeni bir giyilebilir anten tasarımı sunulmaktadır. Anten, ISM ve Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN) uygulamalarını kapsayan üç bant elde etmek için geleneksel bir monopol ve bir fraktal Minkowski eğrisinin birim hücresi ile birleştirilmiş bir Chebyshev transformatöründen oluşur. Anten performansını artırmak için yazarlar, 3×4 dizili Elektromanyetik Bant Boşluğu (EBG) katmanının tasarım yapısına dahil edilmesini önerdiler. Yazarlar, 51 mm x 45 mm x 1,6 mm boyutlarında ve 50 Ω bağlantı noktasıyla beslenen anteni tasarlamak için alt tabaka olarak malzeme FR4 dielektrik kullandılar. Anten performansı, Sonlu İntegral Tekniğine (FIT) bağlı olarak CST Microwave Studio (CSTMWS) kullanılarak sayısal olarak analiz edilir. Optimum anten performansını doğrulamak için çeşitli araştırma analizleri yapılmıştır. Önerilen anten, PIN diyotu kullanarak yeniden yapılandırmayı gerçekleştirmektedir. Her iki durumda da (anahtarlama= AÇIK, KAPALI) anten iyi bant genişliği, |S11|
Özet (Çeviri)
A novel design of wearable antenna depending on metamaterials inspired-fractal Minkowski-shaped for industrial, scientific, and medical (ISM) applications is presented. The antenna consists of a conventional monopole and a Chebyshev transformer coupled with a unit cell of a fractal Minkowski curve to obtain three bands covering the ISM and Wireless Local Area Network (WLAN) applications. To enhance the antenna performance, the authors proposed the Electromagnetic Band Gap (EBG) layer of 3×4 array is introduced into the design structure. The authors used material FR4 dielectric as a substrate to design the antenna with dimensions of 51mm x 45mm x 1.6mm and fed by a 50 Ω port. The Antenna performance is analyzed numerically using CST Microwave Studio (CSTMWS) depending on the Finite Integral Technique (FIT). Various investigation analyses have carried out to verify optimum antenna performance. The proposed antenna realizes reconfiguration by using the PIN diode. In both cases (switching= ON, OFF) the antenna achieves good bandwidth, |S11|