Beta and beta trend estimates in Istanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda beta ve beta yönseme kestirmeleri
  1. Tez No: 64998
  2. Yazar: ELİF SAÇBAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
KISA ÖZET İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Beta ve Beta Yönseme Kestirmeleri Elif Saçbağlı Sistematik, ya da dağıtılamayan, risk ölçüsü olarak beta katsayısı ve zaman içindeki davranışı önemli bir ilgi alanı olageldi. Betaları kestirmek ve öngörmek için Tek Endeks Modeli'nin yanısıra değişik metodların uygulandığı çeşitli çalışmalar yapıldı. Ayrıca, beta katsayısı kestirmelerinin tahmin gücünü ölçmek ve bunların zaman içindeki davranışını incelemek amacıyla araçlar kullanıldı. Bu yüksek lisans tezinde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda alınıp satılan 48 hisse senedinden oluşan bir örneklemenin beta katsayıları Tek Endeks Modeli sayesinde Ocak 199 T den Aralık 1996'ya uzanan bir dönem için kestirilmiş ve zaman içindeki yönsemeleri incelenmiştir. Ayrıca, pazar yönsemeleri ve duraklama dönemleri gibi dış etkenler beta katsayılarına etkileri bakımından değerlendirilmiştir. Yönseme analizlerinin sonucunda hisse senetlerinin büyük çoğunluğu için beta katsayılarının bir dönemden diğerine kaydadeğer bir değişim göstermediği saptanmıştır. Öte yandan, beta katsayılarının yönsemelerini öngörmeye yardımı açısından geçiş matrislerinin yaran kanıtlanamamıştır. Son olarak, kaydadeğer çoğunlukta şirketin beta katsayılarının büyük ortalamaya yakınsadığı gözlenmiştir. Ayrıca, bu eğilimi gösteren hisse senetlerinin çoğu, Blume'un bulgularım destekler biçimde, en yüksek ve en düşük beta katsayısı değerlerine sahiptirler. VIPazar yönsemelerinin ve 1994 duraksama döneminin etkilerim test etmek için Tek Endeks Modeli takma değişkenler dahil edilerek değiştirilmiştir. Hisse senetlerinin büyük çoğunluğu için pazar yönsemelerinin beta katsayılarını kaydadeğer biçimde etkilemediği bulunurken 1994 duraksama döneminin beta katsayılarım etkilediği hakkında kuvvetli kanıt vardır. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Beta and Beta Trend Estimates in Istanbul Stock Exchange by ElifSaçbağh As the measure of systematic, or equivalently, nondiversifiable risk of a security, beta coefficient and its behavior in time has been a major area of interest. Several studies have been conducted to estimate and predict betas effectively, in which various methods are applied along the single-index model. Furthermore, tools have been used to assess the forecasting ability of beta coefficient estimates and examine their behavior in time. In this master thesis, beta coefficient estimates of a sample of 48 securities being traded in Istanbul Stock Exchange are obtained via single-index model over a sample period from January 1991 through December 1996 and their trend in time are examined. Furthermore, external factors, such as market trends and recessions, are considered with respect to their influence on beta coefficients. As the result of the trend analyses, it is found that for the majority of securities beta coefficients do not show significant variance from one period to the next. Yet, the usefulness of transition matrices as an aid to predict beta coefficients' trend is not justified. And finally, for a significant majority of firms, convergence to the grand mean is observed. Furthermore, most of the securities showing this tendency have the highest and lowest beta coefficient values, which supports Blume's findings. IVThe single-index model is modified to include dummy variables in order to test whether market trends and recession of 1994 affect beta coefficient estimates. It is found that while market trends do not affect beta coefficients significantly for the majority of securities there is strong evidence that the 1994 recession influenced most securities' beta coefficients.