Finansal varlık fiyatlama modelinin İMKB'de test edilmesi
The Test of capital asset pricing model in ISE
- Tez No: 104737
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Oz Finans teorisinde varlık getirilerindeki değişimi açıklamaya yönelik iki temel fiyatlama modeli mevcuttur. Birincisi Finansal Varlık Fiyatlama Modeli, diğeri ise Arbitraj Fiyatlama Modelidir. Bu çalışmamızda temel amacımız FVFM'nin Ana Metal Sanayi Sektörü'nde geçerli olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın teorik kısmında portföy yönetiminin genel konulan yer almaktadır. İlk önce finansal yatırımların risk ve veriminden bahsedilmekte, sermaye piyasalarının etkinliği gibi konular incelenmektedir. Daha sonra FVFM'nin ortaya çıkış sürecini kapsayan teorilere ; Geleneksel Portföy Yönetimine, Markowitz'in Ortalama Verim - Varyans ölçütüne, Sermaye Pazarı Teorisine ve Ayırım Teoremi'ne kısaca değinilmektedir. Çalışmamızın uygulama kısmında Ana Metal Sanayi Sektörü'ne ait 10 şirketin 1995-1999 dönemindeki hisse senedi aylık getirileri ele alınarak FVFM test edilmiştir. Pazar portföyü olarak ise İMKB 100 endeksi kullanılmıştır. İlk önce şirketlerin hisse senedi getirilerinin varyans-kovaryans matrisi bulunmuş, bu matrislere dayanarak her bir şirket için beta katsayısı tahmin edilmiştir. Daha sonra beta katsayıları ile beklenen getiriler arasında regresyon ilişkisi belirlenmiş ve determinasyon katsayısı oldukça düşük bulunmuştur. Araştırma sonucunda FVFM'nin Ana Metal Sanayi Sektöründe geçerli olmadığı görülmüştür. ıı
Özet (Çeviri)
Abstract There are two fundamental asset pricing models that tend to explain the changes in stock returns in financial theory. The first of them is the Capital Asset Pricing Model and another one is the Arbitrage Pricing Theory. The purpose of this study is to explore the empirical viability of the CAPM in the Main Metal industry Sector. Before empirical research, in this study general topics on portfolio are given. Firstly it examines the topics, such as, risk and return in financial investments, efficiency of capital markets. Then, theories that cover CAPM, such as, Classical Portfolio Management, Expected Return - Variance Measure of Markowitz, Capital Market Theory and Separation Theorem are briefly discussed. İn research part of this study monthly returns of stocks (1995-1999 ) often companies which operate in Main Metal industry Sector are used as a crude data and CAPM is tested. index of İSE 1 00 is used as a market proxy portfolio. Firstly, variance - covariance matrix of stocks returns is computed. Beta coeficient for each companies is determined by utilizing variance -covariance matrix. The regression relationship is estimated between beta coficients and expected returns of companies. İt is found that determination coficient is very low. Research results revealed that CAPM is not valid in Main Metal industry Sector. m