فقه الإنفاق وآثاره الاقتصادية - Fıkhu'l-infak ve âsâruhu'l-iktisadiyye
İslam hukukunda infak ve ekonomik sonuçları - Jurisprudence of expenditure and its economic impact
- Tez No: 650070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTERHAN FURKANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tezin adı İslam Hukukunda İnfak ve Sonuçları'dır. Bu tezde çalışmanın ilkelerini, sorunlarını ve amaçlarını ana başlıklarıyla ele aldık. Tezin başında infakın sözlük ve terim anlamını açıkladık, konuyla ilgili Kur'an ve sünnetten delliler zikrettik. Ardından da İslam İktisadında infakın çeşitleri, toplumdaki önemi ve diğer vezî sistemlere olan üstünlüğü hakkında bilgi verdik. Ayrıca devletin yaptığı harcamalar ve İslam hukukunun konuya bakışını ele aldık. Sonra da konunun genel çerçevesini sunmak için, çalışmanın temelini oluşturan, kendilerine zekât verilen sekiz sınıfı açıkladık, zekâtın hükmü ve faidelerine değindik. Bu konuları ele alırken ayrıca zekâtın İslam ekonomisinde önemli bir gelir kaynağı olduğunu da vurguladık. Zekâtın toplumdaki yeri, insanlara sunduğu insani ve ahlakî amaçlarını da“İnfakın sonuçları”başlığı altında ele aldık. Çalışmanın temellerinin açıklanması için İslami ekonomisinin genel infak kurallarını ayrıntılı bir şekilde açıkladık. Çalışmayı üç kategoride ele aldık: Birincisi, önceliği dikkate alarak infakın sıralanmasıdır. İkicisi, İslam ilkelerine göre mali dengenin ekonomik dengenin korunmasındaki rolüdir; zira, söz konusu dengesizlik devletin mali ekonomik sisteminin bozulmasına neden olur. Üçüncüsü ise, kişisel, bölgesel ve merkezi düzeyde infaklarda adaletin teşvik edilmesidir. Çünkü adalet ve denge güveni sağlamaktadır. Adalet, toplumun fertleri arasında ekonomik dengenin gerçekleştirilmesi için önemli bir husustur. İnfak politikasının İslam ekonomik sisteminde, devlet ve toplum içerisindeki önem ve etkisi açıktır. Bu nedenle mali politikanın anlamını, unsurlarını, temellerini, fert ve topluma olan etkisini ve sonuçlarını açıkladık. Ayrıca infakın üretim, tüketim ve yatırıma olan etkisine de değindik.
Özet (Çeviri)
The title of this thesis is 'Jurisprudence of Expenditure and its Economic Impact'. I have demonstrated the principles of this study and edited its topics and objectives by illustrating its main research works as follows. I introduced the study by explaining the meaning of 'expenditure' linguistically and idiomatically, and then explained the Sharia evidences from the holy Quran and Sunnah in details, then explained the sections of expenditure in the Islamic economy; explaining its important role in society and how it surpasses positive systems. This section has also tackled the state expenditure and its compatibility with the Islamic methodology. I have followed that with a detailed presentation of the eight categories related to expenditure which is the foundation of my study in this thesis to give an integrated and extensive picture of this topic. This representation was reflected in explaining the eight-spending expenditure, its categories, regulations and benefits. In the categorization part, this study shows that Zakat (alms) is the main income of the Islamic economic system. If we look at the spending that the holy Quran stipulated, we find it explaining social features of Zakat obviously, in addition to the moral and humanitarian goals which this blessed duty, Zakat, can provide. It transcends as the goal does. I have explained its economic impacts in a separate section where I showed the impact that can leave upon both, the state and the society. To explain the foundations of the study and to be prepared to apply them on the ground and processing its topics, I have introduced a detailed presentation of the public expenditure rules in the Islamic economy. The study highlighted three methods, the first of which explains prioritizing of spending expenditure, taking into consideration, the priority in Islam. Secondly, explaining the financial balance in maintaining economical balance with an explanation of the Islamic methods due to the fact that the lack of balance leads to a defect in the financial economic system of the state. The third method was to motivate achieving justice in expenditure on the central, regional and the individual level because justice and balance achieve comfort, where justice is an integral part in achieving economic balance among individuals of the society. It should not be concealed that expenditure policy has a prominent impact upon Islamic economic system, the state and the society. So, I explained the financial policy tools and the concept of the financial policies in depth. The study has showed and approved the rules that govern the expenditure policy and its impact on the individual and the society as well. It was a must to tackle the explanation of its economic impacts and the role of the state in all those aspects. So, the expenditure impact on production, investment and consumption was also explained in addition to its influential impact on sources allocation plan, the distribution of the national and individual income.