فقه الأولويات عند الإمام الغزالي / Fıkhu'l-evleviyyât inde'l-İmâmi'l-Gazzâlî
Gazzâlî'ye göre öncelikler fıkhı (fıkhu'l-evleviyyât)
  1. Tez No: 697370
  2. Yazar: ABDULRAHMAN HAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BOYNUKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Tezimiz fıkıh düşüncesinin en önemli konulardan olup modern çağda kendisine olan ihtiyaç daha da öne çıkan, Müslümanların toplumsal ve kişisel olarak fıkhî hükümleri hayatlarına uygularken hangi konulara öncelik vermeleri gerektiği hususunu belirleyen Öncelikler Fıkhı (Fıkhu'l-evleviyyât) konusuna Gazzâli'nin usul ve füru' açılarından yaklaşımını sunmayı amaçlamaktadır. Zira İslam`ın doğru anlaşılarak hayata geçirilmesi ve müslümanların yaşamakta olduğu pek çok problemin çözümü dini hükümler arasındaki dengeyi gözeterek İslami sorumluluklar arasındaki ehemmühim, öncelik-sonralık sırasını ve bu sıralamayı sağlıklı bir şekilde yapabilmek için gerekli ilkeleri isabetli bir şekilde tespit etmekten geçmektedir. Bu ilkelerin tespiti için Gazzâlî'nin ortaya koyduğu öncü ve özgün değerlendirmeler büyük önem arz etmektedir. Çalışmamızın giriş bölümünde Gâzzâlî'nin biyografisine ve Öncelikler Fıkhı (Fıkhu'l-evleviyyât) ile ilgili genel bilgilere yer verilmiş, Gazzâli'de Öncelikler Fıkhı düşüncesinin dayanakları ele alınmıştır. Birinci bölümde Gazzâlî'nin Öncelikler Fıkhı'na yaklaşımı fıkıh usulü açısından değerlendirilmiştir. İkinci bölüm ise, Gazzâlî'nin Öncelikler Fıkhı düşüncesini uyguladığı muhtelif fıkıh alanlarından örnekler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about an important section of Fiqh, which is increasingly needed in the modern era, the islamic law of priorities (fiqh al-awlawiyyat), that examines which topics should be prioritized for someone who practice Islamic law in his life, according to the approach of alImam Al-Ghazali in terms of usul (principles) and furu (branches of jurisprudence). Because the implementation of Islam with a correct understanding and the solution of many problems that Muslims experience depends on establishing a balance between religious provisions, what is important and what is more important, an order of priorities among Islamic responsibilities and the principles which are necessary to make this order in a healthy way. In determining what these principles are, the pioneering and original evaluations of al-Ghazali are of great importance. In the introduction of our study, it is given place to Ghazali's biography and general information about the Islamic law of priorities (fiqh al-awlawiyyat) and the bases of the Islamic law of priorities in Ghazali's thought are discussed. In the first chapter, Gazzâlî's approach to Islamic law of priorities is evaluated in terms of Islamic law methods (usul al-fiqh). The second chapter includes examples from various fields of Islamic law in which al-Ghazali applied the thought of Islamic law of priorities.