Otobüs fabrikasında ergonomik koşul değerlendirmesi
Asseessment of ergonomic conditions in a coach factory
  1. Tez No: 650077
  2. Yazar: KORAY AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İş Güvenliği tezli Yüksek Lisans Programı tez çalışmasında; bir otobüs fabrikasındaki, ergonomik koşulların gözlem ve deneyler sonucunda tespiti sağlandı. Fabrika ortamındaki ergonomik koşullara bağlı oluşabilecek riskler tespit edilmiştir. Çalışan sağlığının korumaya ve verimliliğini arttırmaya yönelik çalışma olması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda; çeşitli gözlem ve deneyler sonucu elde edilen veriler değerlendirilerek ergonomik koşulların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıp, öneriler sunulmuştur. Dolayısıyla, üretimin iyileştirilmesi, kalite artışı, çalışan bağlılığı ve güvenlik kültürünün önemi değerlendirilmiştir. Fiziksel Ortam İncelemesinde Uygulanan Araştırma Kriterleri:  Çalışanın yükü taşıma ve/veya kaldırma işini yaparken hangi pozisyonlarda yaptığının incelenmesi.  Çalışma ortamında fiziksel ortam değerlendirmesinde; termal konfor, kimyasal zararlar, gürültü, aydınlatma, titreşim gibi unsurların incelenmesi. Organizasyonel ve Yönetime Yönelik Ergonomi İncelemesinde Uygulanan Araştırma Kriterleri:  İş planlamasına yönelik araştırma.  Çalışma saatlerinin yeterliliğinin incelenmesi. Bilişsel Ergonomi İncelemesinde Uygulanacak Araştırma Kriterleri:  Çalışanların kullandığı montaj hattı ekipmanları, makine, cihaz ve yazılımların kullanılabilirliklerinin incelenmesi. Yapılan ergonomik araştırmalardan elde edilen verilerin analiz ve değerlendirilmesi sonucu, çalışan sağlığının korunması, kalite ve üretimde verimlilik, çalışan bağlılığının ve güvenlik kültüründe artış sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Marmara University, Institute of Science and Technology, Work Safety Master Degree Program with Thesis. In this thesis study, ergonomic conditions in a coach factory were determined with observation and experiments.The risks related to those ergonomic conditions were determined. It was aimed to prevent to worsen the worker's health statements and increase their efficiency. According to the observations and experiments, studies and suggestions were given to enhance the ergonomic conditions. The importance, production improvement, quality increase, sense of belonging, and safety culture were proved. Research Criterias for Physical Environment Study  Which position taken when a worker lifting and/or carrying a heavy metarial  For physical environment study in a work station, some additional factors had been taken into account, namely; thermal confort, chemical dangers, noise, lighting, vibration. Research Criterias of Ergonomic Study about the Organisation and Management  Studies about work planning had been done.  Studies about schedule duration Research Criterias for Cognitive Ergonomy  Studies about userfriendliness level of equipments, machines, devices and softwares used in assembly line To sum up, as a result of studies according to analysing the data gathered from researches about ergonomy; it was aimed to maintain health level of workers, quality, and efficiency, increase the belonging level and safety culture of workers.