Kabakoz (Kocaeli/Körfez) mevkisinde kentsel dönüşüm uygulama modeli
Urban renewal application model in the Kabakoz (Kocaeli / Körfez) location
  1. Tez No: 650076
  2. Yazar: EMRE SONTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT HALUK SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Büyük şehirlere sosyoekonomik şartlar gerekçesi ile yapılan göçler neticesinde, nüfus yoğunluğu belirli bir bölgede toplanmıştır. Dolayısıyla nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde yapı stokları yetersiz kalmıştır. Ayrıca yaşanılan çarpık kentleşmeler, 1999 yılında gerçekleşen büyük can ve mal kayıplarına sebep olan Gölcük depremi gibi doğal afetler, kentlerin yenilenmesi ve onarılması ihtiyaçlarını doğurmuştur. Tüm bu sebeplerden dolayı kentsel dönüşüm kavramı, devlet idaresinin politikaları arasında çok önemli bir konuma gelmiştir. Bu kapsamda hızlı bir şekilde depreme karşı dayanıklı ve deprem yönetmeliğine uygun yapıların arttırılması ana amaç haline gelmiştir. Bu sebeple dünya genelinde, özellikle son yıllarda kentsel dönüşüm uygulamaları artış göstermiştir. Bu tez çalışmasında da öncelikle ülkemizde ve dünyada gerçekleştirilmiş kentsel dönüşüm uygulama örnekleri çeşitli açılardan incelenmiştir. Bu kapsamda Kocaeli ili, Körfez ilçesinde bulunan Kabakoz Mevki için yapılması planlanan bir kentsel dönüşüm uygulama modeli analizi gerçekleştirilmiştir. İlk olarak kentsel dönüşüm hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve farklı kentsel dönüşüm uygulama modellerini incelemek için literatür araştırması yapılmıştır. Sonrasında analiz yapılacak bölge için alınan resmî kararlar ve verilere ulaşmak amacı ile çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Kabakoz Mevki için en uygun kentsel dönüşüm uygulama modeli ortaya çıkarılarak analiz yapılmıştır. Analiz kapsamında, yapılması planlanan proje gerçekleştiği takdirde elde edilebilecek 174173178.50 TL kamu yararı miktarı tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçlar neticesinde elde edilecek kamu yararının yanı sıra, yaklaşık yirmi yıldır çözüme kavuşturulamayan bölgenin ve bölge halkının yaşadığı olumsuz sosyoekonomik durumlara da çözüm olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of migrations to large cities based on socio-economic conditions, the population density was concentrated in a specific region. Therefore, building stocks remained insufficient in areas where the population density was high. In addition, the distorted urbanization and disasters such as the 1999 Gölcük earthquake, which caused huge losses of life and property, have given rise to the need for the renovation and repair of the cities. For all these reasons, the concept of urban renewal has taken a very important position among the policies of the state administration. In this context, rapidly increasing structures resistant to earthquakes and conforming to earthquake regulations has become the main objective. For this reason, urban renewal practices have increased throughout the world, especially in recent years. In this thesis, examples of urban renewal practices carried out primarily in our country and in the world were examined from various angles. In this context, an urban renewal application model analysis, which is planned to be carried out for Kabakoz location in Körfez district of Kocaeli province, has been carried out. Firstly, a literature survey was conducted to have more information about urban renewal and to examine different urban renewal application models. Afterwards, various researches have been made to reach official decisions and data for the region to be analyzed. The most appropriate urban renewal application model for Kabakoz location was found and analyzed. Within the scope of the analysis, the amount of public benefit of 174173178.50 TL, which can be obtained if the planned project is realized, has been determined. In addition to the public interest to be obtained because of all these results, it has been concluded that there will be a solution to the negative socio-economic situations experienced by the region and the people of the region, which could not be resolved for nearly two decades.