Utilization of improved recursive-shortest-spanning-tree method for video object segmentation
Video nesne bölütlemesi için geliştirilmiş özyinelemeli-en-kısa-ağaç yöntemi kullanımı
- Tez No: 65008
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ONURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET VİDEO NESNE BÖLÜTLEMESİ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ ÖZYİNELEMELİ-EN-KISA-AĞAÇ YÖNTEMİ KULLANIMI Ertem Tuncel Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Levent Onural 11 Ağustos 1997 Geliştirilmekte olan MPEG-4 ve MPEG-7 standartları, video nesne bölütleme metodu olarak neyin kullanılacağım belirlememektedirler. Oysa bu standartların performansları, kullanılacak metodun başarısına doğrudan bağlıdır. Literatürde, gruplama, bölüp-birleştirme, bölge birleştirme gibi bir çok imge bölütleme metodları vardır. Bu metodlardan özyinelemeli- en-kısa-ağaç (RSST) metodu, bir imgeyi parçalı düzlemsel fonksiyon olarak yaklaştıracak ve iyi yaklaştırılmış alanları bölütleme bölgesi olarak verecek biçimde iyileştirilmiştir. Önceden kestirilmiş 2-B sık hareket vektörlerini alıp, iyileştirilen RSST metodunu bu vektörlerin herbir bileşeni üzerinde kullanan yeni bir video nesne bölütleme yöntemi sunulmaktadır. Bu metod, görüş alanındaki 3-B düzlemsel nesnelerin sınırlarını yeterince doğru bulmaktadır. Aynı metod, literatürde bulunan diğer benzer metodlarda olmayan bazı iyi özelliklere de sahiptir; örneğin hızlıdır ve parametre veya başlangıç tahmini istememektedir. Ayrıca, hiyerarşik, yani kabadan ayrıntılıya doğru birçok bölütleme sonucunu birden sunmaktadır. Önerilen metod, Avrupa COST211ter projesinde geliştirilen“Analiz Modeli (AM)”nin şu andaki haline sokulmuş, ve AM'nin daha başarılı olmasını sağlamıştır. Anahtar kelimeler : Video nesne bölütlemesi, özyinelemeli en kısa ağaç metodu, 2-B hareket kestirimi, hiyerarşik bölütleme, MPEG-4, MPEG-7.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UTILIZATION OF IMPROVED RECURSIVE-SHORTEST-SPANNING-TREE METHOD FOR VIDEO OBJECT SEGMENTATION Ertem Tuncel M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Levent Onural 11 August 1997 Emerging standards MPEG-4 and MPEG-7 do not standardize the video object segmentation tools, although their performance depends on them. There are a lot of still image segmentation algorithms in the literature, like clustering, split-and-merge, region merging, etc. One of these methods, namely the recur sive shortest spanning tree (RSST) method, is improved so that a still image is approximated as a piecewise planar function, and well-approximated areas on the image are extracted as regions. A novel video object segmentation algo rithm, which takes the previously estimated 2-D dense motion vector field as input, and uses this improved RSST method to approximate each component of the motion vector field as a piecewise planar function, is proposed. The al gorithm is successful in locating 3-D planar objects in the scene correctly, with acceptable accuracy at the boundaries. Unlike the existing algorithms in the literature, the proposed algorithm is fast, parameter-free and requires no ini tial guess about the segmentation result. Moreover, it is a hierarchical scheme which gives finest to coarsest segmentation results. The proposed algorithm is inserted into the current version of the emerging“Analysis Model (AM)”of the Europan COST211'er project, and it is observed that the current AM is outperformed. Keywords : Video object segmentation, recursive shortest spanning tree method, 2-D motion estimation, hierarchical segmentation, MPEG-4, MPEG-7. Ill