Analysis of dielectric waveguide bends and curved coupler structures using finite difference beam propagation method
Sonlu farklar demet yayılım yöntemi kullanarak yalıtkan dalga klavuzu bükümlerin ve bükülmüş bağlaştırıcı yapıların çözümlenmesi
- Tez No: 65009
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET SONLU FARKLAR DEMET YAYILIM YÖNTEMİ KULLANARAK YALITKAN DALGA KILAVUZU BÜKÜMLERİN VE BÜKÜLMÜŞ BAĞLAŞTIRICI YAPILARIN ÇÖZÜMLEMESİ Erdem Ofli Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ayhan Altıntaş Temmuz 1997 Bu tezde, Crank-Nicholson parçalara bölme işlemine dayanan örtük sonlu farklar demet yayılım yöntemi gerçekleştirildi ve bir dikey büküm ve bir bükülmüş bağlaştırıcı yapıda optik demetlerin yayılımlarının çözümlemesine uygulandı. Dik büküm çözümlemesinde, farklı dalga kılavuzu genişlikleri için bükümden kaynaklanan güç yitimini sayan verim çarpanı hesaplandı ve analitik çözümlerle karşılaştırıldı. Ayrıca, dağlanmış yalıtkan-hava arayüzeyinin ülkül konumundan dönmesinin etkisi incelendi. Bükülmüş bağlaştırıcı çözümlemesinde, yapının dallarını ayıran en az uzaklığın farklı değerleri için büküm yitimi ve güç aktarım oranlarının değişimi araştırıldı ve analitik çözümlerle karşılaştırıldı. Her iki yapıda, artı z yönünde Gauss demetinin evrimi elde edildi. Anahtar Kelimeler : Demet Yayılım Yöntemi, Fotonik Tümleşik Devreler, Dalga Kılavuzu Bağlaştırıcılar, Optik Dalga Kılavuzu Bükümler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF DIELECTRIC WAVEGUIDE BENDS AND CURVED COUPLER STRUCTURES USING FINITE DIFFERENCE BEAM PROPAGATION METHOD Erdem Ofli M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ayhan Altıntaş July 1997 In this thesis, implicit finite difference beam propagation method based on Crank- Nicholson discretization procedure is implemented and applied to the analysis of propagation of optical beams in an orthogonal bend and a curved coupler structure. The efficiency factor which accounts for the power loss as a result of the bend is calculated for different waveguide width values and compared with analytic solutions in the analysis of the orthogonal bend. Also, the effect of the rotation of the etched semiconductor-air interface from its ideal position is examined. In the curved coupler analysis, the bend loss and the variation of power transfer ratios for different values of minimum distance that separates the branches of the structure are investigated and compared with analytic solutions. On both structure, the evolution of the Gaussian beam in the positive ^-direction is obtained. Keywords : Beam Propagation Method, Photonic Integrated Circuits, Waveguide Couplers, Optical Waveguide Bends. m