Sıvı emdirilmiş kaygan poroz yüzeylerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of slippery liquid infused porous surfaces
  1. Tez No: 650081
  2. Yazar: ESRA KASAPGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE ANAÇ ŞAKIR, PROF. DR. HÜSNÜ YILDIRIM ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kendi kendini temizleyebilen yüzeyler, nilüfer çiçeğinin keşfedilmesi ile araştırmacıların ilgisini çekmiş ve yapay süperhidrofobik ve kir tutmayan yüzeyler geliştirilmeye başlanmıştır. Son yıllarda ise suibriği bitkisi araştırmacıların ilgisini çekmiş ve bu bitkiden esinlenerek yüksek sıvı iticiliğine ve kendi kendini temizleme özelliğine sahip sıvı emdirilmiş kaygan poroz yüzeyler (SLIPS) ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında; şeffaf, doğaya ve insan sağlığına zararsız, kendi kendini temizleyebilen, su ve yağ bazlı sıvıları itebilen ve biyolojik kirlenmeyi önleyen yüzey kaplamalarının hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla cam yüzeyler üzerinde metiltriklorosilan (MTCS) ve n-propiltriklorosilan (n-PTCS) kullanılarak polisiloksan naofilamentler büyütülmüş ve bu kaplamaların ıslanabilirlikleri, yüzey morfolojileri, ışık geçirgenlikleri ve kimyasallara karşı dirençleri belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda yüksek temas açılı (167-170º), düşük temas açısı histerezisli (7º) ve düşük kayma açılı (
Özet (Çeviri)
Self-cleaning surfaces have attracted attention with the discovery of the lotus leaf which lead to the studies on artificial superhydrophobic and liquid-repellent surfaces. In recent years, the researchers started working on Nepenthes-inspired slippery liquid infused porous surfaces (SLIPS) with high multi-liquid repellency and self-cleaning properties. In this thesis, it was aimed to prepare transparent, environmentally friendly, biocompatible, self-cleaning, water and oily liquids repellent and antibiofouling coatings. For this purpose, polysiloxane nanofilament based coatings on glass were prepared using methyltrichlorosilane (MTCS) and n-propyltrichlorosilane (n-PTCS). The wettability, surface morphology, transparency and chemical durability properties were analyzed and transparent (light transmittance for MTCS is 96%), chemically resistant and superhydrophobic with high water contact angles (167-170º), low contact angle hysteresis (7º) and low sliding angles (