Transparan ve dayanıklı kaygan sıvı emdirilmiş kaplamaların hazırlanması
Transparent and durable slippery liquid-infused poroussurfaces coatings
- Tez No: 874353
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada nanopartikül ile pürüzlendirilmiş yüzeylere yağ infüzyonu ile yüksek mekanik dayanıma sahip, son derece şeffaf ve kaygan yüzeyler hazırlanmıştır. Literatürde kaygan yüzey kaplamaların hazırlanması üzerine pek çok çalışma bulunmaktadır. Fakat bu çalışmada ilk kez yüksek mekanik dayanıma sahip ve kendi kendini temizleyebilen bu yüzey kaplamaların hazırlanmasında yapışkan ve bağlayıcı özelliğe sahip laponit nanokili (LAP) kullanılmıştır. Bu amaçla temizlenmiş yüzeyler LAP ile kaplandıktan sonra farklı boyutlarda sentezlenen silika nanopartiküller ile kademeli olarak sprey kaplama yöntemiyle pürüzlendirilmiştir. Pürüzlendirilmiş yüzeyler Trimetoksi(oktasil)silan (OTS) ile modifiye edilmiştir. Kaygan sıvı katkılı gözenekli yüzeylerin (SLIPs) eldesi, kaygan yağlayıcının pürüzlü yüzeyin gözenekli yapısına infüzyonu ile gerçekleştirilmiştir. Yüzeylerin pürüzlendirilmesinde 37 nm ve 63 nm olacak şekilde farklı boyutlarda SiO2 nanoparçacıkları kullanılmıştır. Bu parçacıklar cam yüzeyler üzerine farklı tabaka sayısında ve farklı derişimlerde parçacıklar püskürtülmüştür. Kaplamalarda bu optimizasyonlar yapılarak en optimum yüzey kaplaması 6 Tabaka ve SiO2 derişimi %0,4 (a/h) olarak belirlenmiştir. Kaplamaların ıslanabilirliği su değme açısı ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Gözenekli yüzeylere, florakarbon bazlı bir yağ olan Krytox-GPL103 ve çeşitli bitkisel yağların infüzyonu gerçekleşmiştir. Yüzeylerin, kendi kendine temizleyebilme özelliği test edilmiş ve yüzeylerin 5°, 10° ve 15° 'lik kayma açılarında su damlasının yüzeyleri ıslatmadan ayrıldığı görülmüştür. LAP kaplamanın mekanik dayanıma etkisi farklı döngülerde zımpara kâğıdı ile sürtme testi yapılarak incelenmiş ve Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Ek olarak, mekanik dayanımı, kendi kendini temizleme, buzlanma geciktirme, kimyasal çözeltilere karşı gösterdiği performans, anti bakteriyel ve yüzeyde su toplama testleri yapılmıştır. Yüzeylerin transparanlığını belirlemek amacıyla UV-Vis spektrometresi ile karakterize edilmiştir. Bu SLIPs kaplamaların farklı yüzeylere de uygulanarak etkinliği incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, son derece şeffaf, sağlam ve kaygan kaplamların imalatı yapılmıştır. Geliştirilen kaplamalardan elde edilen başarılı sonuçlar ile literatüre basit, dayanıklı, kir tutmayan, buz geciktirme ve anti bakteriyel özellikli, endüstriyel uygulamalar için uygun yeni bir kaplama yöntemi kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, highly transparent and slippery surfaces with high mechanical strength were prepared by infusion of oil onto nanoparticle-roughened surfaces. There are many studies in the literature on the preparation of slippery surface coatings. However, in this study, laponite nanoclay (LAP), which has adhesive and binding properties, was used for the first time in the preparation of these surface coatings that have high mechanical strength and can self-clean. For this purpose, after the cleaned surfaces were coated with LAP, they were gradually roughened by the spray coating method with silica nanoparticles synthesized in different sizes. Roughened surfaces were modified with Trimethoxy(octacyl)silane (OTS). Obtaining slippery liquid doped porous surfaces (SLIPs) was achieved by infusing the slippery lubricant into the porous structure of the rough surface. SiO2 nanoparticles of different sizes, 37nm and 63nm, were used to roughen the surfaces. These particles were sprayed on glass surfaces with different numbers of layers and different concentrations. By making these optimizations in the coatings, the most optimum surface coating was determined as 6 layers and SiO2 concentration as 0.4% (w/v). The wettability of the coatings was characterized by water contact angle measurements. Infusion of fluorocarbon based lubricant, Krytox-GLP103 and various vegetable oils was carried out on porous surfaces. The self- cleaning feature of the surfaces was tested and it was observed that the water droplet separated from the surfaces at sliding angles of 5°, 10° and 15° without wetting the surfaces. The effect of LAP coating on mechanical strength was examined by abrasion test with sandpaper in different cycles and characterized by Scanning electron microscope (SEM). In addition, mechanical strength, selfcleaning, frost delay, performance against chemical solutions, anti- bacterial and surface water collection tests were performed. UV-Vis spectrometry was characterized to determine the transparency of the surfaces. The effectiveness of these SLIPs coatings was examined by applying them to different surfaces. In this thesis study, extremely transparent, durable and slippery coatings were manufactured. With the successful results obtained from the developed coatings, a new coating method that is simple, anti- bacterial, durable, dirt-repellent and ice retardant and suitable for industrial applications has been introduced to the literature.