Bulanık talep için optimum gelir
Optimal revenue for fuzzy demand quantity
- Tez No: 650097
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında P(x)=a-bx talep fonksiyonundaki x ürün miktarı üçgen ve yamuk bulanık sayılarla bulanıklaştırılarak optimum gelir elde edilmiştir. Tezin temel kısmı üç alt bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda Chang (2000) ın sonuçları derlenmiştir. Burada talep miktarı simet-rik üçgen bulanık sayılarla bulanıklaştırılıp merkezleme metodu ile durulaştırıla-rak optimum gelir elde edilmiştir. İkinci kısımda bulanıklaştırma tekniği olarak üçgen simetrik olmayan bulanık sayılar ve durulaştırma tekniği olarak hem işaretli uzaklık, hemde dereceli ortalama metotları kullanılarak optimum gelir elde edilmiştir. Son kısımda da simetrik olmayan bulanıklaştırıcılar kullanılarak yamuk bulanık sayılarla optimum gelir elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimum revenue has been obtained by fuzzifiying the quantity x in the demand function P(x)=a-bx with triangular and trapezoidial fuzzy numbers. The main part of the thesis consists of three sections. In the first part, the results of Chang (2000) are compiled. Here, the demand quantity x is fuzzified with symmetrical triangular fuzzy numbers and defuzzified with the centroid method, and optimum revenue is obtained. In the second part, optimum revenue has been obtained by using the triangular nonsymmetrical fuzzy numbers as fuzzifiying technique and both signed distance and graded mean methods as defuzzifiying technique. In the last part, using nonsymmetrical fuzzified coefficients, optimum revenue was obtained with trapezoidal fuzzy numbers.