Beyaz eşya sektöründe yalın tedarik zinciri modeli geliştirme ve uygulama analizi
Lean supply chain model development and implementation analysis in the white goods industry
  1. Tez No: 684025
  2. Yazar: OSMAN ESENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tez kapamında tedarik süreçlerini daha etkin kullanabilmek adına yalın üretim araçlarından biri olan değer akış haritalandırılması kullanılarak Türkiyede üretim yapmakta olan bir beyaz eşya üreticisinde beyaz eşya ürünlerinden biri olan bulaşık makinesinin tedarik zinciri yapısının ele alındığı ve optimize edildiği bir metodoloji geliştirilmiştir. Yeni geliştirilen metodolojinin amacı müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede karşılayarak, çeşitli coğrafyaların taleplerini karşılayacak şekilde maliyet anlamında en uygun taşıma yöntemleri dağılımını tespit etmektir. Ürün ve süreç konusu bütünsel olarak ele alındığında organizasyonun neredeyse tüm birimlerine etki eden sonuçlarının olduğu görülmektedir. Mevcut durumu en iyi şekilde anlamımıza yardımcı olan yalın üretim yaklaşımı olan değer akış haritası mevcut durumu en iyi şekilde ortaya çıkarmış ve taşıması yapılmakta olan bulaşık makinelerinin çeşitliliği, müşterilerin talep farklılıkları ve talep ihtiyaç süreleri gibi değişkenler göz önüne alınarak oluşturulan matematiksel modellemesi kurularak taşıma yöntemleri optimize edilmiştir. Bulaşık makinelerinin taşınmasında ürünlerin kendi içerisindeki çeşitliliği, müşterilerin taleplerinde farklılık yaratmasının yanında sürecin en başından üretiminden müşteriye ulaşmasına kadar değer akışında tamamen farklılık göstermektedir. Değer akışındaki bu farklılık maliyet anlamında da farklılık yaratmaktadır. Ürün çeşitliliğinin yanında ürünlerin hacimlerine göre taşınan ürünün maddi değerinden dolayı deniz ve kara yolu ile taşınması taşıma için uygun olan yöntemlerdir. Bu taşıma yöntemleri sadece taşıma süreleri değil taşıma esnasında kullanılan konteynırlar açısından da farklılık göstermektedir. Üretimle alakalı olmasada işin gerçekleri doğrultusunda müşterilerin sahip olduğu depoloma veya satış alanları tedarik zinicrindeki maliyetleri hesaplarken değer akışında farklılıklar yaratmaktadır. Değer akşının daha iyi anlaşılması adına yalın üretim sistemi araclarından biri olan değer akış haritlandırması tez içerisinde bunu çok net şekilde ortaya çıkarmaktadır. Geliştirilen bu model içerisinde müşterilerin coğrafi konumları ve aynı zamanda müşterilerin hizmet beklentileri gibi faktörler göz önünde bulundurularak müşteri memnuniyetini maksimumda sağlayacak şekilde de hizmet maliyetleri çalışması yapılmıştır. Ülke coğrafyaları sadece ürünlerin taşıma şeklini değil, ürünlerin kullanım alışkanlıklarını ve talep yoğunluğunu belirleyen bir faktör konumundadır. Mimari kültür ve gelir seviyesi ile bağlantılı olarak daha ürün talepleri farklılık oluşabilmektedir.Müşterilerin hizmet beklentileri kararları kesin olarak etkilemekte ve tedarik zincirindeki taşıma yöntemi seçimini etkilemektedir. Hizmetin karşılananaması gibi bir durumla karşılaşmayacak şekilde metdoloji gelişitirilerek hizmet ve talep karşılanması bütünlüğünde bir metodoloji geliştirilmiştir. Metodoloji sonucunda farklı marketlerin ihtiyaçları ve farklı müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde bir matematiksel modelleme ortaya çıkmıştır. Çıkan model excel solver ile çözümlenerek hizmet değeri, taşıma maliyeti için sonuca ulaştırılmıştır. Geliştirilen matematiksel modelleme sonuca ulaşırken optimum sonucu vermektedir. Yapılan duyarlılık analizi ile modelin farklı değişkenler karşısında değişimi modelin davranışları analiz edilmiş ve en uygun çözüme yöneldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the thesis, In order to use the supply processes more effectively, a methodology has been developed in which the supply chain structure of the dishwasher, which is one of the white goods products, is discussed and optimized in a white goods manufacturer in Turkey by using value stream mapping, which is one of the lean production tools. The aim of the newly developed methodology is to determine the distribution of the chepest transportation methods in terms of cost, fulfil the demands of various geographies by satisfy customer at the highest level. When products and process issue is considered holistically, it is seen that there are consequences that affect almost all units of the organization. The value stream map, which is a lean production approach that helps us to understand the current situation in the best way, has revealed the current situation in the best way and the transportation methods have been optimized by establishing mathematical modeling created by considering variables such as the variety of dishwashers being transported, the demand differences of the customers and the demand requirement periods. The diversity of the products in the transportation of dishwashers makes a difference in the demands of the customers, as well as completely different in the value stream from the beginning of the process to the delivery to the customer. This difference in value stream also creates a difference in terms of cost. In addition to the variety of products, transportation by ship and truck are suitable methods for transportation due to the material value of the product transported according to the volume of the products. These transportation methods differ not only in terms of transportation times but also in terms of the containers used during transportation. Although it is not related to production, in line with the realities of the business, the warehouse or sales areas owned by the customers create differences in the value stream when calculating the costs in the supply chain. In order to better understand the value stream, value stream mapping, which is one of the lean production system tools, reveals this very clearly in the thesis. Within this developed model, a study of service costs was carried out in order to maximize customer satisfaction, taking into account factors such as the geographical location of the customers and also the service expectations of the customers. Country geographies are a factor that determines not only the way the products are transported but also the usage habits and demand intensity of the products. Depending on the architectural culture and income level, more product demands may differ. Customer service expectations decisively influence decisions and affect the choice of transportation method in the supply chain. A methodology has been developed in the integrity of service and meets demand by developing a methodology in a way that will not encounter a situation such as the service cannot be met. As a result of the methodology, mathematical modeling has emerged to meet the needs of different markets and different customer expectations. The resulting model was analyzed on the excel solver and the result was reached for the service value and transportation cost. The developed mathematical modeling gives the optimum result while reaching the result. With the sensitivity analysis, the change of the model against different variables, the behavior of the model was analyzed and it was determined that it tended to the most appropriate solution.