Ulusal siber güvenlik stratejisi oluşturma süreç analizi ve Türkiye ile Afganistan'ın ulusal siber güvenlik stratejisinin değerlendirilmesi
National cyber security strategy development process analysis and assesment of Turkey and Afghanistan's national cyber security strategy
  1. Tez No: 650102
  2. Yazar: SAYED OSMAN SAYEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BÜYÜKSARAÇOĞLU SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda, yeni teknolojiler, e-hizmetler ve internet bağlantılı yaşam olanakları günlük hayatımızın bir parçası olmuştur. Dolayısıyla bu nitelikteki hizmetlere erişim kadar edinilen bilgilerin doğruluğu ve gizliliği de önem arz etmektedir. Toplumun bilgi teknolojilerine olan bağımlılığı kişisel kullanım kadar ulusal çapta da bilginin güvenliği kavramını etkilemektedir. Teknolojik altyapılarda meydana gelebilecek bozulmalar kişisel, toplumsal ve ülke çıkarları konularını etkileyecek bir hal almıştır. Dolayısıyla; siber güvenlik kavramı kişisel güvenlik alanını aşarak toplumsal çaplı bir politika halini almıştır. Bu kapsamda ülkeler siber güvenlik stratejileri oluşturarak siber alanı korumaya yönelik girişimlerde bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında ulusal siber güvenlik stratejisi için yapılması gerekenlerin planlanması ve Türkiye ile Afganistan'ın ulusal siber güvenlik stratejilerinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Siber güvenlik kavramları, ulusal siber güvenlik stratejilerinin planlanma aşamaları, bu konuda öncü ve kabul edilen ülkelerin çalışmaları ile Türkiye ve Afganistan'ın siber güvenlik stratejileri incelenecektir. Tüm bu incelemeler ışığında mevcut durum analizi karşılaştırılmalı olarak ortaya konarak alternatif çözüm üretme yolunda adım atılması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, new technologies, e-services and Internet connected living facilities have become a part of our daily lives. Therefore, the accuracy and confidentiality of the information as much as access to such services has gained importance. The dependency of the society on information technologies affects the concept of information security at national level as well as on personal use. The distortions that may occur in technological infrastructures may affect the personal, social and country interests. In this context, countries are making efforts to protect cyber area by creating cyber security strategies. In this thesis, the planning of national cyber security strategy in view of what needs to be done and the evaluation of national cyber security strategy of Turkey and Afghanistan is aimed. Cyber security concepts, planning stages of national cyber security strategies, the studies of the countries considered as pioneers, and cyber security strategies of Turkey and Afghanistan will be examined. In the light of these examinations, it is thought to take steps to produce alternative solutions by presenting the situation analysis comparatively.