A strain energy based multiaxial high-cycle fatigue life evaluation model for notched structures
Çentikli yapılar için gerinim enerjisi temelli çok eksenli yüksek döngü yorulma ömrü tahmin modeli
- Tez No: 650105
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, sabit genlikli çok eksenli orantısal yüklemelere maruz kalan çentikli yapıların yüksek devir yorulma ömrü değerlendirmesi için bir model sunulmuştur. Algoritma yalnızca, malzeme veri tabanlarında mevcut olan malzemeye bağlı parametrelere ihtiyaç duymaktadır. Önerilen yaklaşımın uygulanabilirliği, geometriye ya da yükleme koşullarına dayalı olarak belirlenmiş herhangi bir deneysel faktörden bağımsızdır. Bunun yerine, bu tür unsurların etkileri, mevcut çalışmada geliştirilmiş olan eşdeğer gerilim enerji yoğunluğu adı verilen bir parametre ile hesaba katılmıştır. Formüle edilen yorulma tasarım metodolojisi, yorulma işlem bölgesine etki eden doğrusal elastik gerilim ve gerinim durumlarını doğrudan Coffin-Manson-Basquin yasası ile birlikte kullanarak yorulma ömrünü tahmin eder. Parça üzerinde hâkim olan gerilme / gerinim durumları lineer elastik sonlu elemanlar analizi ile belirlenir. Sunulan modelin tahminleri, farklı çok eksenli yüklere tabi tutulan, alüminyum alaşımı ve çelik gibi farklı malzemelerden yapılmış çeşitli çentik geometrilerine sahip örnekler için literatürde rapor edilen birçok deneysel sonuçla karşılaştırılmıştır ve dikkate değer bir doğruluk seviyesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a model is presented for high-cycle fatigue-life assessment of notched engineering components subjected to constant amplitude multiaxial proportional loads. The algorithm requires only material-dependent parameters available in material data sheets. Applicability of the proposed approach is independent of any experimentally determined factor for geometry as well as loading conditions. Instead, the effects of such factors are taken into consideration in this study through a newly introduced parameter called equivalent strain energy density. The formalized fatigue design methodology estimates the fatigue life by directly using elastic stress and strain fields around the notch in conjunction with Coffin-Manson-Basquin law. Stress/strain states developed in the part are determined via linear elastic finite element analysis. Predictions of the presented model are compared with many experimental results reported in the literature for specimens with various notch geometries made of different materials, including aluminium alloys and steels, subjected to different types of multi-axial loads and a remarkable level of accuracy is reached.