Strain energy based fatigue model for notched part subjected to multiaxial loading
Çok yönlü yüklemeye maruz kalan çentikli yüzeyler için gerilim enerjisi bazlı yorulma modeli
- Tez No: 338881
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, orantılı çok yönlü yükleme altındaki yüksek yorulma ömürlü metaller için yeni bir yorulma modeli geliştirilmiştir. Önerilen model, herhangi bir geometri ve yük factöründen bağımsız, çentikli veya kısmı yüksek gerilme bölgesine sahip parçalar için, tamamen mevcut malzeme özelliklerini kullanır. Yükleme koşulları ve geometrik etkenler ilk defa bu çalışmada giriş yapılan eşdeğer gerilim enerji yoğunluğu vasıtası ile dikkate alınmıştır. Eşdeğer gerilim enerji yoğunluğunun değeri, sonlu elemanlar analizi ile belirlenen kısımdaki gerilim durumuna bağlıdır. Önerilen yorulma modelinin sonuçları iki farklı deney sonucu ile karşılaştırılmıştır. Deneylerdeki malzemeler çentikli olup, birinde kavis tipi çentik diğerinde ise delik bulunmaktadır. Kullanılmış malzemeler ise, birinde karbon çeliği diğerinde paslanmaz çeliktir. Deneylerde parçalara etki eden yükler, birinde eğilme ve burulmanın kombinasyonu, diğerinde ise eksenel yükleme ve burulmanın kombinasyonudur. Bu farklı koşullarda, yorulma modelinin tahminleri ile deneysel sonuçlar iyi derecede uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, a new fatigue assessment model is developed for high cycle fatigue of metals under multiaxial proportional loading. The proposed model uses readily available material properties and contains no parameters depending on geometry or loading conditions. It is applicable to parts containing a notch or locally high stressed regions. The effects of loading conditions and geometry are taken into consideration via the use of equivalent strain energy density parameter introduced in this study. Its numerical value depends on the strain state within the part obtained through finite element analysis. The predictions of the proposed fatigue model are compared with the results of two experimental studies conducted on specimens with different notch geometries, fillet and hole, and on two different steel materials; one was a carbon steel, the other was a stainless steel. In the experiments, different types of multiaxial loads were applied; one was bending combined with torsion, the other was axial load combined with torsion. For these different conditions, the model predictions and the experimental results correlate quite well.