Tekstilde yapıştırma bağlantıları mukavemet özelliklerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
An investigation of the strength properties of the bonded textiles
  1. Tez No: 650109
  2. Yazar: SERAP GAMZE SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GABİL ABDULLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez çalışması kapsamında tekstilde birleştirme yöntemi olarak yapıştırma bağlantıları ve bu bağlantıların mukavemet özellikleri incelenmiştir. Yapılan ön testler sonucunda yapıştırma işlemini etkileyen belirli parametreler için optimum değerler tespit edilmiştir. Bu değerler ışığında, farklı formda yapıştırıcılar ve farklı dokuma kumaşlar kullanılarak oluşturulan yapıştırma bağlantıları ve dikiş bağlantıları tekrarlı eğim ve çekme gerilmesine maruz bırakılmış ve bağlantı ayrılma dayanımlarındaki değişimler irdelenmiştir. Dokuma kumaş ve kumaş bağlantılarının tekrarlı eğim ve çekme gerilmesine maruz kaldıktan sonra kumaş yapısındaki değişikliklerin gözlenmesi için enine kesit görüntüleri incelenmiş, ayrılma testleri sonuçlarıyla yorumlanmıştır. Yapılan deneyler ve istatistiksel analizler sonucunda, dokuma kumaşların, yapıştırma ve dikiş bağlantılarının tekrarlı eğim ve çekme gerilmesine maruz kaldıktan sonra mukavemet ve ayrılma dayanımlarında düşüş olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bonding process as a joining methods for textiles and strength parameters were examined. Optimum parameters of bonding process for woven fabrics were determined by pretests. With these determined parameters woven fabrics were bonded and tested with repetitive bending tester. Also, woven fabrics and stitched seams were tested with repetitive bending tester. The effects of the repetitive bending deformation on strength were investigated. The cross-sectional images were examined to observe the changes in the fabric structure of the woven fabric and fabric joints which were exposed to repetitive bending and were interpreted with the results of the strength tests. As a result of the experiments and statistical analysis, it was observed that the strength of woven fabrics and bonded fabrics were decreased after exposed repetitive bending.