Benzoik asit türevi bazı monoazo boyarmaddelerin sentezi, karakterizasyonu ve absorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and absorption properties of some azo dyes of benzoic acid derivatives
  1. Tez No: 650110
  2. Yazar: MAHRI NURMYRADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR TİLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, azo kenetlenme reaksiyonu kullanılarak benzoik asit türevi azo boyarmaddeler sentezlenmiştir. Başlangıç maddeleri olarak –o, -m, -p-kloroanilin, –o, -m, -p-nitroanilin, –o, -m, -p-toluidin, kullanılarak –o, -m, -p, yönlendiricilerin azo boyalar üzerindeki renk şiddetinin ve farklı absorbsiyon özellikleri incelenmiştir. 3,5-dihidroksi benzoik asit kenetlenme maddesi kullanılarak 2-((2-klorofenil) diazenil)-3,5-dihidroksi benzoik asit, 2-((3-klorofenil) diazenil)-3,5-dihidroksi benzoik asit, 2-((4-klorofenil) diazenil)-3,5-dihidroksi benzoik asit, 3,5-dihidroksi-2-((2-nitrofenil) diazenil) benzoik asit, 3,5-dihidroksi-2-((3-nitrofenil) diazenil) benzoik asit, 3,5-dihidroksi-2-((4-nitrofenil) diazenil) benzoik asit, 3,5-dhidroksi-2-(fenildiazenil) benzoik asit olmak üzere 7 adet yeni azo boyarmaddesinin setezi gerçekleştirilmiştir. Bu mono azo boyarmaddelerin yapısal özellikleri fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), nükleer manyetik rezonans spektroskopisi (1H-NMR) gibi spektroskopik analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Ayrıca sentezlenen moleküllerin görünür bölge spektroskipisi (UV-Vis) ile 5 farklı çözücü içinde (DMSO, DMF, metanol, kloroform, asetik asit) absorpsiyon özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, benzoic acid derivative of azo dyes were synthesized by using azo coupling reaction. Using -o, -m, -p-chloroaniline, -o, -m, -p-nitroaniline, -o, -m, -p-toluidine as starting materials, -o, -m, -p, azo dyes The color intensity and different absorption properties on it were investigated. Using of 3,5-dihydroxy benzoic acid coupling agent were synthesized 7 new azo dyes which; 2- ((2-chlorophenyl) diazenyl) -3,5-dihydroxy benzoic acid, 2- ((3-chlorophenyl) diazenyl) -3,5-dihydroxy benzoic acid, 2- ((4-chlorophenyl) diazenyl) -3,5-dihydroxy benzoic acid, 3,5-dihydroxy-2- ((2-nitrophenyl) diazenyl) benzoic acid, 3, 5-dihydroxy-2- ((3-nitrophenyl) diazenyl) benzoic acid, 3,5-dihydroxy-2- ((4-nitrophenyl) diazenyl) benzoic acid, 3,5-dihydroxy-2- (phenyldiazenyl) benzoic acid. Structural properties of these mono azo dyes were characterized spectroscopic analysis methods like Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Proton Nüclear Magnetic Resonance (1H-NMR). In addition, the absorption properties of synthesized molecules in 5 different solvents (DMSO, DMF, methanol, chloroform, acetic acid) were investigated by Ultraviolet Visible Spectroscopy (UV-Vis).