Alibey (Cunda) Adası Taksiyarhis Kilisesi
Taxiarches Church in the Island of Alibey (Cunda)
- Tez No: 650130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ İNANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ayvalık, Türkiye Cumhuriyeti'nin Balıkesir ilinin Midilli Adasının tam karşısına kurulmuş bir ilçedir. Ayvalık Türkiye'nin en önemli Turizm merkezlerinden biridir. Çam ormanları ve zeytin ağaçları bakımından son derece zengin olan ilçe, tarih boyunca gözde bir yerleşim yeri olmuştur. Adada Rum Ortodoks cemaatinden kalma birçok kilise ve manastır mevcuttur. Yapıların koruma altına alınması ancak restorasyon için sermaye aktaracak sponsorların adada mülk satın almalarını zorunlu kılmıştır. Adada halen restorasyon için sponsor bekleyen pek çok tarihi eser bulunmaktadır Bu çalışmamda Ayvalık'ta ki Alibey (Cunda) Adasında bulunan Rahmi M. KOÇ Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilen Taksiyarhis Kilisesi hakkında bilgi içermekle birlikte çevresi hakkında da bazı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ayvalık were founded in Republic of Turkey's province of Balıkesir. It's located in front of the Mytilene. Ayvalık is one of the best tourist destinations in Turkey. In point of pine forests and olive trees, is quite rich and also throughout the history it was favorite residential area. In this area, there are some churches and monasteries which were built by the Greek communities. To protect and restorate these buildings, a lot of Money and sponsors are needed. The man subject of this is Taxiarches Church and besides Ayvalık Alibey (Cunda) island, its historical and geographical past.