Turizmin Alibey (Cunda) Adası'nda sosyal yapıya etkileri
The İmpact of tourism on the social structure in Alibey (Cunda) Island
- Tez No: 52899
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZDEMİR ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Turizm, Anthropology, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Turizmin, yerleşim bölgelerinde sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yönden etkisi kabul edilen bir gerçektir. Ekonomik yönden gelir seviyesindeki yükselmeyle birlikte yerli halkın sosyal yapısında görülen değişiklikler bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma alanı, Ba- lıkesir-Ayvalık'a iki mahalle olarak bailı Alibey (Cunda) Adaşındır. Ege Denizi'ndeki ada, Ayvalık'a 5 Km. mesafededir. 1923-1924 Kurtuluş Savaşı sonrası yapılan mübadele ile buraya Girit ve Midilli adalarındaki Türkler yerleştiril mişlerdir. 1960-1965 'lerden sonra adada turizmin hareket- lenmesiyle sosyal yapıda da değişiklikler olmuştur. Araştırma, mübadele göçmeni olarak halkın yaşam ko şullarını, Rum mimarisinde yapılmış evlerin yapısını, ekolojik şartların meslek tercihleri üzerindeki etkisini, turizmin adada yarattığı kültürel ve sosyal değişiklikle rin niteliklerini 1923-1995 yılları arasında incelemiş tir.Karşılaştırma gelenekleri, günlük yaşamı, evlerin kullanımını, ada çevresindeki değişiklikleri ve meslek- lerdeki farklılaşmayı içermektedir. Araştırma konusu Alibey Adası 'nda turizmin sosyal ya pıya etkilerini irdelemektir. Kuşaklar arasında karşılaş tırma yapılarak, adanın sosyo-kültürel ve toplumsal çö zümlemesi oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda; Alibey Adası'nda, turizmin sos yal yapıyı değiştirici etkisinin gelişme doğrultusunda olduğu bulgulanmıştır. Halkın turizmi ve gelişmeleri olumlu karşıladığı bir gerçektir. Kuşaklar arası iletişimin etkili ve yapıcı olması bu uyumun gerçekleşmesinde etkendir. Etno-santrik düşünce, ada halkının kendi içinde bütünleşmesini kolaylaştırmış tır. Turizmin gelir getirici yönlerinden yararlanma ge rekliliği konusunda ada sakinleri hemfikirdir. Turizmin ada için artı değerler kazandırdığı gözle nirken ada halkının bilinçlenmesi turizmin ileriki yıl larda olumlu yönde gelişeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is a reality that tourism has a great socio- cultural and socio-economic effect on the living areas. The changes in the social structure of the native population with the increase in the level of income is the subject of this research. The research site is Alibey (Cunda) Island which is tied to Balıkesir-Ayvalık as two regions. The island in the Aegean Sea is at 5 km. of Ayvalık. After the National War of 1923-1924 with a change agreement the Turks from Girit and Midilli islands were populated there. After 1960-1965' s with the help of tourism the social structuri was changed. The research investigated living conditions of the population, the structure of houses that were built in the Rum architecture, the effect of ecological conditions on the job selection and the cultural and social changes that tourism created between 1923-1995. The comparison includes traditions, daily living, use of houses, changes around the island and the difference in the jobs.The research subjects tries to find at Alibey island the effect of tourism on the social structure. By doing comparison between generations it was founded the socio- cultural and of the island. At the end of the research, it was founded that the effect of the tourism on the social structure was in progress. It is a fact that the population looks positively to the tourism and developments. The effective and structural communication between generations is a positive thing for the realization of this harmony. The etno-centric think facilitated the island population to become a whole. All of them think that they should utilize the income bringing side of tourism. It can be seen that tourism bring positive things to the island population and as people become more conscious tourism will develop in the coming years.