Cyberspace and fake news: A new phenomenon in electoral politics in Ghana
Siber uzay ve yalan haberler: Gana seçimlerinde ortaya çıkan yeni bir olgu
- Tez No: 650131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gana'daki seçim süreçleri siber uzayın ortaya çıkmasıyla muazzam bir dönüşüm geçirdi. Gana Seçim Kurulu, bilginin yayılması ve kayıt verilerinin derlenmesi süreçlerine müdahil oldu ve bugün artık seçim sonuçlarının hepsi Facebook, Instagram ve Twitter platformları aracılığıyla sosyal medyada ortaya konuluyor. İddia ve itirazlarını sosyal medyada ve ana akım medyada ifade ederek orada bir etki oluşturan siyasi partilerin sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla beraber kampanya yapmasının önü de daha çok açılmış oldu. Ancak Gana'da demokratik düzen bakımından elde edilen bazı kazanımlar olsa da, son zamanlarda seçimlerden kaynaklı çatışmalar ve sosyal medyadaki yalan haberler sebebiyle ortaya birçok anlaşmazlık çıktı. Bu durum bilginin dolaşımını sağlayan siber uzayın ve bu kapsamda bilhassa da sosyal medya ve ana akım medyanın yeniden değerlendirildiği bir tartışmayı ateşledi. Bu tartışmalar özellikle yanlış bilgilendirmelere ve seçimlerde yaşanabilecek olası şiddet hadiselerine karşı nasıl mücadele edileceği sorununu ele almaktadır. Nitekim Gana'nın demokratik gelişim sürecinde referandumlardan tutun da genel seçimlere ve ara seçimlere kadar çeşitli seçimlerde bu gibi hadiseler vuku bulmuştu. Bu nedenle, bu çalışma seçimler bağlamında Gana'nın demokratik gelişimini, yalan haberleri ve demokratik kalkınma için hayati önem taşıyan siber uzay çağında bu yalan haberleri bilmenin ve anlamanın yolunu tartışmaktadır. Tez, Gana'da seçimlere dayalı siyasette siber uzayın etkisini incelemede kullanılan nitel bir yaklaşım olan siber-etnografik araştırma tasarımına dayanarak, İnternet Aracılığıyla Araştırma (IMR) kapsamında içerik ve söylem analizinden faydalanır. Tezin bulguları, siber uzayın Gana'da seçimlere dayalı siyaset üzerinde hem olumsuz hem de olumlu büyük etkisi olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The electoral processes of Ghana have transformed tremendously with the emergence of cyberspace. The electoral commission of Ghana has engaged in the dissemination of information, compilation of registration data, and electoral results are all exhibited on social media today through Facebook, Instagram, and Twitter platforms. There is also an easy way of campaigning by political parties with civil societies and citizens registering their protest on social media and mainstream media. Irrespective of the gains in the democratic dispensation in Ghana, recent electoral skirmishes and disagreement due to fake social media news has ignited a debate to reassess cyberspace through which information circulates, especially, social media and mainstream media to guard against misinformation and possible electoral violence as transpired in various circles of Ghanaian elections from the referendum, general elections to by-elections in Ghana's democratic development. Thus, this work discusses the issue of Ghana's electoral development, fake news, and the way forward for knowing and understanding fake news in the age of cyberspace which is vital for democratic development. The thesis utilizes content and discourse analysis in an Internet Mediated Research (IMR) with a cyberethnographic design of a qualitative approach in analyzing the impact of cyberspace in electoral politics in Ghana. The findings of the thesis reveal that cyberspace have great influence on electoral politics in Ghana both negative and positive.