Finite-difference time-domain solution of electromagnetic scattering problems
Zaman bölgesinde sonlu farklama yöntemiyle elektromanyetik saçınım problemlerinin çözümü
  1. Tez No: 65015
  2. Yazar: UĞUR OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET“ZAMAN BÖLGESİNDE SONLU FARKLAMA”YÖNTEMİYLE ELEKTROMANYETİK SAÇINIM PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜMÜ Uğur Oğuz Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Dr. Levent Gürel Ocak 1997“Zaman bölgesinde sonlu farklama”üç boyutlu saçınım problemlerinin çözümü için verimli bir yöntemdir.“Soğurucu sınırlar”kullanılarak hesaplama bölgesinin boyutları küçük tutulabilir ve böylece kullanılacak bellekten tasarruf edilebilir. Zaman bölgesinde sonlu farklama yönteminin asıl avantajı hesaplama bölgesi özdeş olmayan ortamlar barındırdığında ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda bu yöntem için bilinmeyen sayısı aynı kalmaktadır.“Mükemmel uyumlu katmanlar”kullanılarak özdeş olmayan ortamlardan gelen sinyaller de soğurulabilir. Bu şekilde gömülü cisimlerden saçınım incelenebilir. Toplam alan formülasyonu ile düzlemsel dalgaların hesaplama bölgesi içerisinde yayınımının simülasyonu yapılır. Saçman dalgaların uzak noktalardaki etkileri de“uzak alana dış değerleme”yöntemi ile hesaplanır. Ancak, zaman bölgesinde sonlu farklama yöntemiyle hesaplama bölgesinde oluşturulan düzlemsel dalgalar mükemmel değildir. Toplam alan ve saçınmış alan sinyallerinin üzerinde hata sinyalleri gözlenir. Bu hatalar hem yakın hem de uzak alanda etkili olmaktadır. Hatanın iki ana kaynağı yüksek frekans bileşenleri ve sayısal saçılmadır. Bu hataların genliği özel yöntemlerle büyük ölçüde düşürülebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINITE-DIFFERENCE TIME-DOMAIN SOLUTION OF ELECTROMAGNETIC SCATTERING PROBLEMS Uğur Oğuz M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Dr. Levent Gürel January 1997 The“finite-difference time-domain”(FDTD) method is an efficient and powerful way to solve three-dimensional scattering problems. Unbounded- medium problems are easily solved in this method using the absorbing boundaries, but the FDTD method is especially efficient for problems involving inhomogeneous media, since the number of unknowns remain the same when the scatterer is changed in the same geometry of the computational domain. Perfectly matched layers (PML) can be incorporated to match nonhomogeneous media, which helps the FDTD to solve the scattering from special geometries such as buried scatterers. The total-field formulation can be used to simulate the propagation of the incident waves into the computational region. The far-zone transformation technique enables to compute field parameters far from the scatterer using near-field scattering information. However, there are errors in the plane-wave generations in the FDTD method. These errors are observed in both the near-field and the far-field variables. The major sources of these errors are the high-frequency components in the input signal and the numerical dispersion. These errors can be significantly reduced by using special techniques.