Joint source channel coding using sequential decoding
Ardışık kod çözümü kullanarak birleşik kaynak kanal kodlama
  1. Tez No: 65016
  2. Yazar: BEKİR AHMET DOĞRUSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET ARDIŞIK KODÇOZUMU KULLANARAK BİRLEŞİK KAYNAK-KANAL KODLAMA Bekir Ahmet Doğrusöz Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Erdal Arıkan Ağustos 1997 Geleneksel kaynak kodlama yöntemleri kullanan sistemlerde kaynak dizini yaklaşık olarak bağımsız ve eş olasılıklı iki basamaklılardan oluşan bir dizine dönüştürülür. Herhangi bir kodun başarı ölçümü, hız-bozulma fonksiyonu ile sınırlanmıştır ve kodlayıcı çıktısının artıklığı azaldıkça artacaktır. Ancak artıklığı azaltmak, kodlayıcının öbek uzunluğunu ve böylece de karmaşıklığını arttırmak anlamına gelir. Göndericide düşük karmaşıklık gerektiren sistemlerde, birleşik kaynak kanal kodlama metodu başarıyla kullanılabilir. Böyle bir sistemde, hiç bozulma olmadığında, sıkıştırma kaynağın entropisi ile sınırlıdır. Bu tez için üzerinde çalışılan birinci konu, İngilizce metinlerin birleşik kaynak-kanal kodlamalı sis temlerde iletiminin analizidir, İngilizce metinler doğal artıklığa sahip kaynaklara iyi bir örnektir. İngilizcenin Renyi entropisi doğrudan doğruya hesaplanamasa da kestirimler elde edilmiş ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Üzerinde çalışılan ikinci bir konu da, birleşik kaynak-kanal kodlamalı sis temlerde doğruluk-sıkıştırma ödünleşimi için alternatif bir kaynak kodlama metodudur. İleri sürülen olasılıklı bozulum kodlayıcısı, çok düşük öbek uzunluklarıyla bile, istenilen herhangi bir ortalama bozulum sınırlamasında doğruluk-sıkıştırma ödünleşimi gerçekleştirebilir; böylece de eşdeğer bir hız- bozulum kodlayıcısına eşit ya da ondan daha iyi iş verimliliği gösterir. Öbek uzunluğu sonsuza yaklaşırken, olasılıklı bozulum kodlayı cismin iş verimliliği hız-bozulma fonksiyonu ile gösterilen kuramsal üst limite yaklaşmaktadır. En iyi olasılıklı bozulum kodlayıcısı tasarımı için kullanılacak denklemler, ve öbek uzunlukları 1,2 ve 3 için tasarımlar sonuçlar arasında verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kodlama, Bilişim Kuramı, Yitimli Kaynak Kodlama, Birleşik Kaynak-Kanal Kodlama, Ardışık Kodçözümü. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT JOINT SOURCE CHANNEL CODING USING SEQUENTIAL DECODING Bekir Ahmet Doğrusöz M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Erdal Arıkan August 1997 In systems using conventional source encoding, source sequence is changed into a series of approximately independent equally likely binary digits. Perfor mance of a code is bounded with the rate distortion function and improves as the redundancy of the encoder output is decreased. However decreasing the redundancy implies increasing the block length and hence the complexity. For the systems requiring low complexity at transmitter, joint source chan nel (JSC) coding can be successfully used for direct encoding of source into the channel for lossless recovery. In such a system, without any distortion, compression depends on the redundancy of the source, and is bounded by the Renyi entropy of the source. In this thesis we analyze transmission of English text with a JSC coding system. Written English is a good example for sources with natural redundancy. Since we are unable to calculate the Renyi entropy of written English, we obtain estimates and compare with the experimental results. We also work on an alternative source encoding method for accuracy- compression trade-off in joint source channel coding systems. The pro posed stochastic distortion encoder (SDE) is capable of achieving accuracy- compression trade-off at any average distortion constraint with very low block lengths, and hence performs better than or as good as an equivalent rate distor tion encoder. As block length approaches infinity the performance of stochastic distortion encoder approaches rate distortion function. Formulations for opti mal SDE design and results for block lengths 1,2 and 3 are also given. Keywords : Coding, Information Theory, Lossy Source Encoding, Joint Source- Channel Decoding, Sequential Decoding. m