Astımlı çocuk hastalarda serum srage düzeyleri ve oksidatif stres ile ilişkisi
Serum soragel levels in children with asthma and relationship with oxidative stress
- Tez No: 650159
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Astım; birçok enflamatuar hücre ve medyatörlerin önemli rol aldığı, solunum yollarının tam veya kısmi olarak geri dönüşümlü obstrüksiyonu ile karakterize bir havayolu hastalığıdır. Bu çalışmada, astım tanısı alan 5-15 yaş arası çocukların oksidatif stresin durumunu gösteren dolaşımdaki bir biyobelirteç olan sRAGE düzeylerinin değerlendirilmesi, ayrıca sağlıklı çocukların düzeyleri ile karşılaştırarak oksidatif stres parametrelerinden olan MDA, SOD ve CAT düzeyleri ve serum total IgE, CRP ve tam kan sayım düzeylerinin sRAGE belirteci ile olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Aynı zamanda astımda oksidatif stres varlığını ve sRAGE düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktır. Namık Kemal Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine müracaat eden 5-15 yaş arası astım tanısı almış 52 hasta alındı. Kontrol grubu ise 33 sağlıklı çocuktan oluşturuldu. Astım hastaları hastalık aktivitesine göre kendi içinde kontrol düzeyleri iyi (n=6), kısmi (n=31) ve kontrolsüz (n=15) olarak ayrıldı. Serum sRAGE, SOD, MDA, CAT, total IgE, CRP ve hemogram düzeyleri ve demografik bilgileri dosya taraması ile elde edildi. Astımlı çocuklarda serum sRAGE düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,000). Lenfosit, nötrofil ve eozinofil düzeyleri ve total IgE düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla p=0,001, p=0,002, p=0,001, p=0,000). CAT düzeyleri ise astımlı hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,002). Hastalık aktivitesi artmış ağır astımlı hastalarda MDA düzeyleri kısmi kontrollü hasta grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p=0,010).
Özet (Çeviri)
Asthma is an airway disease characterized by many inflammatory cells and mediators, characterized by complete or partial reversible obstruction of the respiratory tract. In this study, evaluation of sRAGE levels that a circulating oxidative stress biomarker, showing the status of in children aged 5-15 years diagnosed with asthma. In addition, to investigate the relationship of MDA, SOD and CAT levels, which are oxidative stress parameters, and serum total IgE, CRP and complete blood count levels with sRAGE marker and it is compared with the levels of healthy children. It is also to investigate the presence of oxidative stress in asthma and its relationship with sRAGE levels. Data regarding of 5-15 years old, 52 children with asthma, who applied to Namık Kemal University Research and Practice Hospital Pediatrics Clinic. The control group was made up of 33 healthy children. Asthma patients were divided into control levels within themselves according to disease activity good (n = 6), partial (n = 31) and uncontrolled (n = 15). Data regarding demographics and serum sRAGE, SOD, MDA, CAT, total IgE, CRP and hemogram levels were also obtained through file scanning. Serum sRAGE levels were significantly decreased compared to healthy controls (p = 0,000). In children with asthma, levels of lymphocyte, neutrophil and eosinophil levels and total IgE were significantly increased compared to healthy controls (p = 0.001, p = 0.002, p = 0.001, p = 0.000, respectively). CAT levels were significantly decreased compared to healthy controls (p = 0.002). In patients with severe asthma with increased disease activity, MDA levels were found to be significantly higher than the partially controlled patient group (p = 0.010).