Endoskopi ve kolonoskopi işlemi yapılan hastalarda gastrointestinal sistem kanserleri ile ilişkili olan faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors associated with gastrointestinal system cancers in patients undergoing endoscopy and colonoscopy procedure
  1. Tez No: 650158
  2. Yazar: BARIŞ İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Halk Sağlığı, Onkoloji, Gastroenterology, Public Health, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Giriş ve Amaç: İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gastroskopi ve kolonoskopi işleminin uygulanması amacıyla başvuru yapan hastalarda gastrointestinal sistem kanserleri ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve bu durumun halk sağlığı açısından öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel araştırma yöntemiyle yapılan bu çalışmanın evrenini İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 2018 yılının eylül, ekim ve kasım aylarında gastroskopi ve kolonoskopi işlemi yapılması amacıyla başvuran hastaların tamamı oluşturmaktadır. Değerlendirmede katılımcıların sosyodemografik özellikleri, alışkanlıkları (sigara, alkol, beslenme, spor yapma), hastalıkları, kullandığı ilaçlar, kan grupları ele alınmıştır. Araştırmaya katılan hastaların, anksiyete ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesinde, anksiyete ve depresyon belirtilerinin tarandığı, hastanın kendisi tarafından doldurulan Türkçe çevirisinin geçerliliği Prof. Dr. Ömer Aydemir tarafından yapılan hastane anksiyete depresyon ( HAD ) ölçeği 14 soruluk formu kullanılmıştır. Çalışmada evren İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 2018 yılının eylül, ekim ve kasım aylarında gastroskopi ve kolonoskopi işlemi yapılması amacıyla başvuran hastalar olarak belirlenmiştir. Uygulanan anketler, araştırmaya katılan hastalar tarafından okunup yanıtlanmış ve ölçekteki test sorularındaki kendilerine en uygun seçenek işaretlenmiştir. Verilerin analizi SPSS 20.0 paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: 2018 eylül, ekim ve kasım aylarında gastroskopi ve kolonoskopi işlemi yapılması amacıyla başvuran bireylerden 813 kişiye anket uygulanmıştır. Ancak bazı katılımcıların anketi tamamlayamamaları, eksik cevap vermeleri veya HAD ölçeğini yapmamaları nedeniyle 764 kişinin anketleri analizlere dahil edilmiştir. Katılımcıların %12,4'üne SSK teşhisi konulmuştur. SSK tanısı konulanların 67'si kolorektal kanser, 22'si mide kanseri ve 6'sı ise özofagus kanseri vakasıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is aimed to identify and evaluate the factors associated with gastrointestinal system cancers in patients applying to Istanbul Sağlık Bilimleri University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital for the purpose of applying gastroscopy and colonoscopy, and to emphasize the importance of this situation in terms of public health. Material and Methods: The target population of this study, which is carried out with a crosssectional research method, is the patients who applied to Istanbul Sağlık Bilimleri University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital for the purpose of performing gastroscopy and colonoscopy in September, October and November of 2018. In the evaluation, the socio-demographic characteristics, habits (smoking, alcohol, nutrition, sports), diseases, medications and blood groups of the participants were discussed. In the evaluation of the anxiety and depression levels of the patients participating in the research, the 14-questionnaire form of the hospital anxiety depression (HAD) scale, which was made by the professor Ömer Aydemir, whose validity of the Turkish translation filled in by the patient himself, was used. In the study, the target population was determined as the patients who applied to Istanbul Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital for the purpose of performing gastroscopy and colonoscopy in September, October and November of 2018. The questionnaires that were applied were read and answered by the patients participating in the research and the most suitable option for the test questions in the scale was marked. The analysis of the data was done with SPSS 21.0 package program. Findings: A questionnaire was applied to 813 individuals who applied for gastroscopy and colonoscopy in September, October and November 2018. However, the surveys of 764 people were included in the analysis due to the fact that some participants could not complete the questionnaire, gave an incomplete answer or did not answer the HAD scale. 12.4% of the participants were diagnosed with DSC. Of those diagnosed with DSC, 67 were colorectal cancer, 22 were stomach cancer and 6 were esophageal cancer. When analyzes are made for DSC, the percentages of diagnosing DSC are higher in men, older people, those with blood type A, smokers, those who drink alcohol, those with sedentary life, those with cancer in their family, and those who have DSC in their family, those with polyps in the digestive system, those who are obese, those who have iron deficiency anemia, have a history of PPI use, those with a history of chemotherapeutic use, those who consume more red meat and meat products, those who have low fruit and fiber food consumption, those who consume very salty and very fatty foods, and those with high anxiety scores, and these differences were found statistically significant.