استفتاء من جُهلت أهليته وتطبيقاتُهُ الفقهيةُ(وسائل التواصل الحديثة أنموذجا)
Fetva ehliyeti bilinmeyen kişiden fetva telebinde bunulması ve bu konudaki fıkhi uygulamalar (Modern iletişim araçları örneği) - Fetva license on fetva telephone from an unknownperson presence and intellectual applications on this topic (Modern communication tools example)
  1. Tez No: 650160
  2. Yazar: MAAD KAMIL ALWAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BOZAN ALHAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Şer'î hükümlerin bilinmesi ve anlaşılması Yüce Allah'ın topluma farz kıldığı hususlardandır. Bu bilginin bireyler tarafından elde edilmesi ise işin ehli olan müftülerden fetva istenmesi ve onların da fetva vermesiyle gerçekleşir. Yüce Allah İslam ümmetine rabbânî âlimler ihsan etti. Bu niteliklere haiz alimler her devirde insanların yolunu aydınlattı ve halef selefini aratmadı. Bu rabbânî âlimler her nesilde Allah'ın dinini aşırılık yanlısı fanatiklerin tahrifatından, bâtıl ehlinin sahtekârlıklarından ve câhillerin keyfî yorumlarından korudular. İnsanların anlamakta zorlandıkları hususları açıkladılar, tartışmalı konular ile ilk kez karşılaşılan meseleler hakkında fetvalar verdiler. Âlimlerimiz yeni meseleler, gelişen olaylar ve diğer hususlarda fetva vermek isteyen kimselerin verdikleri fetvaların isabetli olması için uymaları gereken kural ve kaidelerle, izlemeleri gereken yol ve yöntemleri ortaya koymuşlardır. Fetvâ işinin önemi ve denetim altında olma zorunluluğu nedeniyle müftînin, şer'î hükümleri doğru biçimde anlamasını sağlayacak; onu, bu hükümlerin istinbat usul ve teknikleri ile tikel meselelere ve vakıalara uygulanması konularında ehil kılacak bazı şartlara haiz olması gerekir. Ancak bu şekilde, ehil olmayan kimselerin fetva müessesesini itibarsızlaştırmasının önü alınabilir. Diğer yandan yeni meselelerde fetva verme hususunda müftînin bir disiplin içerisinde uyması gereken kural ve kaidelerin yanı sıra, onu şaz fetvalar vermeye sevk edebilecek ve kaçınması gerekli bazı vesîlelerin varlığını da açıkladık. Meçhul, yani ehliyeti hususunda kesin bilgi sahibi olunmayan kimseden fetva alınması, Selef-i Sâlihîn'in izlemiş olduğu ve bize rehberlik ettiği yollardan birisi değildir. Günümüzde yaygınlaşan radyo ve televizyon kanalları ile diğer modern iletişim araçları kullanılarak fetva istenmesi ve verilmesi sürecinde hem fetva isteyenin hem de müftünün bağlı olacağı bir disiplin olmalıdır. İşte biz bu tezimizde radyo ve televizyon istasyonları ile diğer modern iletişim araçları kanalıyla gerçekleştirilen fetva isteme, verme sürecinde karşılaşılan sorunları irdeleyerek bu sorunlara çözüm önerileri sunduk. Bunu yaparken, bu süreçlerdeki fetva sorunlarının ve şaz fetvanın nedenlerinin ortaya konulması maksadıyla Müftü'nün şartlarını konuştuk araştırmamızı müftîü ile ilgili olumsuz hususlar üzerinde yoğunlaştırdık. Çünkü fetva makamında olan veya o makama konulan kimilerinin yanlışlarının ve olumsuz özelliklerinin bilinip anlaşılmasının fetva konusundaki sorunların çözümüne kapı aralayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
إ ّن معرفة األحكام الشرعية وفهمها من األمور المهمة على المجتمع والفرد، وتكون هذه المعرفة بطرق َء ربّانيين ُمتعددة منها المعرفة على هذه األمة بأن جعل لها علما من خالل اإلفتاء واالستفتاء. فقد م ن اللهُ هم من ك ّل خل ٍف ُعدوله، ينفون عن دين الله تحري وانتحال المبطلين، وتأويل الجاهلين، يُبيّنون َف الغالين، ُشكل على الناس، ويُفتون لهم في القضايا العالقة وفي النوازل. ما أ وقد بيّن العلماء أ ّن من أراد اإلفتاء في النوازل والوقائع وغيرها فهنالك أمور يجب عليه أن يسلكها؛ حتى في فتواه، والبد للمفتي أن تتوفر في يكون ُمصيبا ه شروط تُم ّكنه من الفهم الصحيح لألحكام الشرعية ً وكيفية استنباطها وتنزيلها على الوقائع، ونظراً ألهمية هذا العلم وضبطه حتى ال يعبث به من ليس أهالً له، فقد بيّنَا أ ّن الفتوى في النوازل لها ضوابط يجب على المفتي االلتزام بها، وأ ّن هنالك وسائل توصل المفتي إلى الفتوى الشاذة عليه تجنبها، واستفتاء المجهول هو ليس من هدي سلف األمة، والفتوى واالستفتاء عبر القنوات ووسائل التواصل الحديثة لها شروط وضوابط يجب على المفتي والمستفتي تطرق لمشاكل اإلفتاء عبر القنوات ووسائل التواصل االجتماعي، وقد االلتزام بها، كما ذكرنا حلوالً البحث إلى الجانب السلبي؛ لمعرفة مشاكل الفتوى وأسباب الشذوذ فيها؛ ألنّه بمعرفة سلبيات الفتوى وبعض أهل اإلفتاء نستطيع وضع العالج المناسب لهذه السلبيات.
Benzer Tezler
  1. المصطَلَحَاتُ الصَّوتيَّة في التراث اللغوي عِنْدَ العَرَب (دراسة تارِيخِيَّة تأصيليَّة من القَرن الأول إلى القَرن السادس الهِجرِي)
    Arapların dılsel mırasındakı fonetik terimler (birinci yüzyıldan altıncı yüzyıla kadar temel bir tarihsel çalışma)
    ADEL ABUSHAAR
    Doktora
    Arapça
    Arapça
    2004
    DilbilimUmm al-Qura University
    Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
    البروفيسور. دكتور. MUHAMMET AL-ÖMERİ
  2. تحقيق ودراسة من 'باب طلاق المريض إلى باب الاستيلاء' من كتاب تحفة الأخيار على الدر المختار لأبي الصفا برهان الدين إبراهيم بن مصطفى الحلبي
    Burhaneddin İbrahim b. Mustafa el-Halebinin Tuhfetü'l-Ahyar Ale'd-Dürri'l-Muhtar isimli eserinin 'Talâkü'l-Merîz' babından 'el-İstîlâ' babına kadar tahkik ve incelemesi / 'An investigation and study from the chapter of divorce of the patient to the chapter of seizure' from the book 'Tuhfat al-Akhayyar Ala al-Dur al-Mukhtar' which was written by Abu al-Safa Burhan al-Din Ibrahim bin Mustafa al-Halabi
    BASHIR NASHED
    Yüksek Lisans
    Arapça
    Arapça
    2020
    Dinİstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
    Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
    DR. ÖĞR. ÜYESİ EL HASSEN SID AHMED EL HABIB
  3. تحديث تدريس مادة الوقف- أنموذج ريادي
    Vakıf müfredatının eğitimini modernize etme-prototip model (Modernizing teaching curriculum of Waqf - A leading model (A combination approach of: Theoretical & practical, heritage & modern, with conventional & online applications))
    ABDULHALİM MAHMOUD ZEİDAN NASSER
    Yüksek Lisans
    Arapça
    Arapça
    2019
    Ekonomiİstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
    İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
    PROF. DR. MUHAMMED HARB
  4. حاشية إسماعيل بن عبد الرحمن البلبيسي الشافعي(ت بعد 1179هـ)على شرح ابن قاسم الغزي على متن أبي شجاع في فقه الشافعية (من أول كتاب الطهارة إلى نهاية باب الاستنجاء)دراسةً وتحقيقاً
    Hashiyat al-Bilbisi on the explanation of Ibn Qasim al-Ghazi on Abu Shuja (From the beginning of the Book of Purification to the chapter on Istinja') By Ismail bin Abd al-Rahman al-Balbisi al- Shafi'i (D. after the year 1179 AH) study and investigation
    MOHAMMED ASAAD HAMMOOD AL-IESSA
    Yüksek Lisans
    Arapça
    Arapça
    2023
    DinÇankırı Karatekin Üniversitesi
    Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
    DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  5. تحقيق مخطوطة لابراهيم فصيح بعنوان : فصيح التوقيع في علم البديع