Constructing Turkish commercial diplomacy: Defining the divergence in experience
Türk ticari diplomasisinin inşası: Deneyim farkını belirlemek
- Tez No: 650163
- Danışmanlar: DR. UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Modern iktisadi büyüme modelleri dikkate alındığında, tecrübe ile öğrenme kavramı günümüzde ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda Avrupa'nın bugün sahip olduğu iktisadi gelişmişlik düzeyinin, 15. ve 16. yüzyıllardan sonra elde edilen ticari ve diplomatik tecrübelerin bir birikimi olarak değerlendirilmesi mümkündür. Bu bilgi ve tecrübe birikiminin 19. yüzyıldan itibaren Batı'nın sahip olduğu Avrupa ittifakı, gümrük birlikleri, serbet ticaret araçları, ticari ve diplomatik idareler, finans sistemleri gibi araçların tahsis edilmesinde büyük rol oynadığı bir gerçektir. Tahsis edilen bu yapının Avrupa'da, cereyan eden muharebeler, kolonizasyon, ticaret savaşları, ambargolar, ticari istihbarat ve benzeri acı tecrübelerin sonucu olarak ortaya çıktığı da aşikardır. Tüm bu tecrübelerin ardından kendi aralarında bir ahenk elde eden Avrupa devletleri kurdukları yeni sistemi dünyanın geri kalanına dikte ederek bir bakıma küreselleştirmişlerdir. Fakat, merkantilizm, sömürgecilik ve kapitalizm temeline dayanan istismarcı ekonomik sisteme tamamen zıt bir iktisadi anlayışa sahip olan Osmanlı İmparatorluğu, Avrupa'nın sahip olduğu bu tecrübeye yabancı kalmış, hatta bu sisteme adapte olmaya şiddetle direnmiştir. Bu sebeple, her ne kadar köklü bir diplomasi ve ticaret yönetimi tarihine sahip olsa da, Avrupa'nın sahip olduğu ticari diplomasi tecrübesine uzak olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, Batı'ya entegrasyonu itibariyle uygulamakta olduğu ve Avrupa normlarını takip eden iktisadi politikaları çelişkiye içermekte ve milli kaynakların verimsiz şekilde sarfedilmesine sebebiyet vermektedir.
Özet (Çeviri)
According to economic growth models, learning-by-doing is an important social aspect and it is evident that European economic development has been achieved through the acquisition and accumulation of experience for commerce and diplomacy, especially after the 15th and 16th centuries. This know-how accumulation ensured the establishment of the European Concert, customs unions, free trade facilities, commercial and diplomatic governing bodies, financial system etc. through continantal conflicts, colonial campaigns, trade wars, embargoes, commercial intelligence and such until the end of 19th century. Eventually, the economic system created by Europe has been dictated to the rest of the world. However, Ottoman Empire has never practiced the learning curve of this European economic system of exploitation based on mercantilism, colonialism and capitalism, in fact, it resisted to the penetration of this system as severe as possible. Hence, the Republic of Turkey has never possessed the experience of commercial diplomacy in European way even though it came from long established culture of diplomacy and trade governance of its own. Therefore, Turkish economic policy that follows the common practices of contemporary European practice is contrary as it's exhausting for national resources.