Bismarck ve II. Wilhelm'in Osmanlı üzerine düşünceleri
Bismarck's and Wilhelm's II ideals on Ottoman empire
- Tez No: 137352
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
XI ÖZET Bismarck, hem Avusturya'yı hem de Fransa'yı yenerek 1871 yılında Alman Milli Birliği'ni kurdu. Almanya yeni ve dinamik bir güç olarak ortaya çıktı. Bismarck, bu değişikliğin Avrupa devletlerince kabul edilmeyeceğini bildiğinden Alman diplomasisini Avrupa dışma taşırmamaya özen gösterdi. Fransa'nın intikam politikasını engelleyerek Avrupa'da barışı sağlamaya çalıştı. Bismarck, Fransa'nın intikam politikasını engellemek için Rusya ve Avusturya ile çeşitli ittifaklar kurdu. Bu iki devleti yatımda tutmak için Doğu Meselesi'nde görülen değişimleri istismar etmekten kaçınmamıştır. Bismarck dönemi Osmanlı-Alman ilişkileri Almanya-Rusya ve Avusturya ilişkilerinin gölgesinde kalmıştır. II. Wilhelm!in tahta çıkması ve Bismarck'ın istifası ile Almanya yeni bir döneme girmiştir. II. Wilhelm, Bismarck dönemini concert'cı (uyumlu) dış politika sistemini terk ederek dünya politikası (Weltpolitik) izlemiştir. Bu amaçla Osmanlı İmparatorluğu'na yönelmiştir. Askeri alanda başlayan ilişkiler Anadolu-Bağdat demiryolu ile giderek yoğunlaşmıştır. II. Wilhelm döneminde Osmanlı-Alman siyasi, ticari, askeri ilişkiler gelişmiştir. Gelişen ilişkiler sonucunda birinci dünya savaşı öncesi Alman nüfuzu Osmanlı'da doruk noktasına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT Bismarck, established German unification in 1871 after his victories against Austria and France armies Germany emerged as a new and dynamic power. As Bismarck has already known that this change wouldn't be accepted easily the other European States. He cared to limit German diplomacy within the borders of Europe. By preventing French revenge policy, he tried to maintain peace in Europe. Bismarck established many alliences with Russia and Austria in order to prevent French revenge policies. To keep their support, he didn't avoid abusing changes in Eastern Question. During Bismarck's period Otoman-German relation was under the shadow of German-Russia- Austria relations. After Bismarck ressign and Wilhelm II coronation a new era started in Germany. Wilhelm II left Bismarck policies and took up world policies (Weltpolitic). Therefore he directed his policies to Otoman Empire. First relations were in military field and then carried out with construction of Anatolia Baghdat railway. In the era of Wilhelm II political, commercial and military relations have been developed between German and Otoman Empires. As a result of close relation German Impact reached to peak in Otoman Empire just before World War I.