Epilepsi hastalarında psikolojik iyi oluş ve umut düzeyi ilişkisi
Relationship between psychological well-being and hope levels of epileptic patients
  1. Tez No: 650183
  2. Yazar: GAMZE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Nisan- Ağustos 2019 tarihleri arasında özel bir üniversite hastanesinin Nöroloji servisinde epilepsi tanısı almış; ek psikolojik rahatsızlığı olmayan, yetişkin bireylerin psikolojik iyi oluş ve umut düzeylerinin belirlenmesi ve her iki durumun birbiri üzerine etkisinin ortaya konulması amacıyla 132 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, sosyo-demografik Bilgi Formu, Herth Umut İndeksi (HUİ) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİO) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi ve Spearman Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki hastaların %52,3'ünün 1-5 yıldır epilepsi hastası olduğu, %78'inin nadiren epilepsi nöbeti geçirdiği, %58,3'ünün epilepsinin günlük yaşamı“bazen”etkilediği ve %53,8'inin epilepsinin arkadaşlarla ilişkisini 'bazen' etkilediği belirlenmiştir. Hastaların %26,5'i epilepsi hastası olduğunu ilk öğrendiğinde çaresizlik hissettiğini, %56,8'i epilepsinin iş yaşamını“bazen”etkilediğini ve %50'si epilepsinin geleceğe dair planları“her zaman”etkilediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was diagnosed as epilepsy in a neurology service of a private university hospital between April and August 2019; This study was conducted with 132 patients who did not have additional psychological disorders, to determine the psychological well-being and hope levels of adult individuals and to demonstrate the effects of both conditions on each other. The data were obtained with the socio-demographic Information Form, Herth Hope Index (HUI) and Psychological Well-Being Scale (PIO). In the evaluation of the data, number, percentage, mean and standard deviation values, Kruskal Wallis, Mann Whitney U test and Spearman Correlation Coefficient were used. It was determined that, 52.3% of the patients in the study were epileptic patients for 1-5 years, 78% of them rarely had epileptic seizures, epilepsy affected“sometimes”58.3% of the patients' daily life, and 53.8% of the patients' relationship with friends. 26.5% of the patients stated that when they first learned that they had epilepsy, they felt helplessness, 56.8% of them stated that epilepsy affected the work life“sometimes”, and 50% of them said that, epilepsy“always”affected their future plans. The mean score of the HUI scale was 33.43 ± 3.96; and the mean score of the PIO scale was 38.29 ± 8.60.